Gjokoviç ka festuar bindshëm në turin e parë të “Roland Garros”.

foto: EPA-EFE / JUAN VALAT

Tenisti më i mirë serb Novak Djokovic kaloi në raundin e dytë të "Roland Garros". Gjokoviç mposhti amerikanin me origjinë serbe në stadiumin Philippe Chatrier Aleksandar Kovaçeviq me 3:0, pas seteve 6:3, 6:2, 7:6 (7:1) në dy orë e 26 minuta. Tenisti i tretë i renditur në botë në raundin e dytë do të luajë kundër Marton Fucovic nga Hungaria.

Fillimi i setit të parë ishte i barabartë deri në ndeshjen e gjashtë, kur Gjokoviç bëri “brejkun” e parë në ndeshje. Ai priti me 4:2, e më pas në mënyrë rutinore e çoi në fund setin dhe pas 35 minutash priti me 1:0.

Ishte e qartë se Gjokoviç lexoi të gjitha idetë e Kovaçevicit në lojë, kështu që ai luajti edhe më mirë në setin e dytë. Ai bëri një “break” në fillim, pastaj një tjetër për 4:1, dhe më pas me qetësi e çoi në fund setin për 2:0.

Dhe në setin e tretë, fillimi ishte i njëjtë si në të dytin. Tashmë në ndeshjen hapëse, Gjokoviç ia hoqi shërbimin rivalit dhe më pas konfirmoi “break”. Mirëpo, Kovaçeviç ngriti nivelin e lojës së tij, gjë që rezultoi në “brejkun” e parë në ndeshje për 3:3. Por serbi nuk e priti shumë “ribërthimin”. Në ndeshjen e radhës ai mori edhe një herë shërbimin e rivalit dhe kaloi në epërsi me 4:3.

Edhe Gjokoviç pati 5:3, por Kovaçeviç sërish arriti t'ia heq shërbimin Noles në momentin kur shërbeu për ndeshjen dhe arriti në 5:5. Kovaçevic për herë të parë kaloi në epërsi në ndeshje me 6:5, ndërsa asi serb më pas e çoi setin e tretë në “tie-break” të cilin e fitoi bindshëm me 7:1.

Në këtë ndeshje, Gjokoviç bëri 40 fitues dhe 22 gabime të padetyruara, ndërsa Kovaçeviç 25 fitues dhe 34 gabime të padetyruara.

“Roland Garros”, rezultatet -

(burra)
Ivashka – De Minaur 1:3
Nakashima – Shapovalov 2:3
Per – Nori 2:3
Sheng – Varillas 2:3
Zapata Miralles – Schwartzman 2:3
Draper – Echeverri 0:1 (para. Draper)
Popirin – Karatsev 1:3
Bautista Agut – Wu 3:0
Auger Aliassime – Fognini 0:3
O'Connell – Daniel 0:3
Gjokoviç - Kovaçeviç 3:0

(gratë)
Dita – Mlladenoviq 2:0
Canepi – Çelësat 1:2
Kontaveit – Pera 0:2
Osorio – Bogdan 2:1
Pavlyuchenkova – Frukhvirtova 2:0
Jastremska – Vekiq 0:2
Pliskova – Stevens 0:2
Vondrushova – Parks 2:0
Marino – Schneider 0:2

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës