Gjokoviç rikthehet në krye të ATP: Rekordi i Steffi Grafit bie në katër javë

foto: EPA-EFE/JOEL CARRETT

Novak Djokovic fitoi për herë të 10-të Australian Open në Melburn dhe fitoi 22 tituj Grand Slam. Asi serb i tenisit u kthye në majat e botës, pra nga e hëna do të jetë sërish i pari në Lista ATP.

Gjokoviç do të fillojë javën e tij të 374-të në krye të ATP-së dhe tani është vetëm katër javë larg thyerjes së rekordit të tenisit teke të të gjitha kohërave të mbajtur nga ish-gjermani. Steffi Graf me 377 javë në krye Lista e renditjes.

Me 2000 pikë të fituara për titull, Gjokoviç e kapërceu atë Carlos Alcaraz, i cili tani është 340 pikë larg. Në katër javët e ardhshme, spanjolli i ri jo vetëm që nuk do të jetë në gjendje ta kompensojë atë deficit, por për shkak të një dëmtimi nga i cili është ende duke u rikuperuar, ai ka të ngjarë të humbasë edhe 500 pikë të tjera nga triumfi i vitit të kaluar në turneun e Serisë 500. Rio.

Për sa i përket Stefanos Tsitsipas, me humbjen në finale humbi mundësinë për t'u bërë greku i parë në krye të listës ATP dhe kampioni i parë i Grand Slam-it nga ky vend. Me 6195 pikë ATP, ai do të kalojë Casper Rude në listën zyrtare të ATP-së dhe nga e hëna do të jetë zyrtarisht raketa e tretë në planet, që është renditja e tij më e mirë në karrierë.

Tashmë do të ketë një pushim njëjavor në turin e ATP-së, sepse nga e hëna do të luhen kualifikueset për Davis Cup, ndërsa në shkurt do të zhvillohen katër turne nga seritë 500 – Roterdami, Rio, Akapulko dhe Dubai. Në këtë të fundit, Gjokoviç mbron 90 pikë për çerekfinalet e vitit të kaluar, por kjo nuk do të ketë një ndikim të rëndësishëm në renditje.

VIDEO | Tsitsipas: Gjokoviç është më i miri që ka mbajtur ndonjëherë një raketë tenisi në histori

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës