Gjokoviç kthehet në Indian Wells pas pesë vitesh: Mezi pres, ky është turneu im i preferuar

Foto: EPA-EFE/LUKAS COCH

Pas një hendeku prej pesë vitesh, Novak Djokovic do të marrë pjesë përsëri në turneun në Indian Wells i cili është planifikuar nga 6 deri më 17 mars para fillimit të Masters Series 1000.

Para fillimit të turneut, Gjokoviç vendosi të deklarohet përmes rrjeteve sociale. Për shkak të pandemisë dhe koronavirusit dhe të gjitha problemeve që kishte me hyrjen në Shtetet e Bashkuara, Gjokoviç nuk luajti në Indian Wells për pesë vjet.

Tenisti serb në edicionin e sivjetshëm do të ketë mundësinë ta anashkalojë Federer nga numri i titujve të fituar, të dy kanë nga pesë.

“Tani është viti 2024 dhe kam luajtur për herë të fundit në Indian Wells në vitin 2019. Kanë kaluar pesë vjet, shumë kohë për të mos qenë pjesë e parajsës së tenisit. Vetëkuptohet që ky është një nga turnetë më të mirë në botë, ndoshta i preferuari im. “Mezi pres të vij dhe të luaj sërish para disa prej tifozëve më të mirë që kemi”, tha Novak.

Gjokoviç nuk ka luajtur që nga Australian Open ku u mund nga Janik Siner në gjysmëfinale. Tenisti italian ishte edhe fitues i turneut në Melburn.

“Kam fituar titullin tim të parë në Indian Wells në vitin 2008 dhe është një nga favoritët e karrierës sime. Unë pata fatin ta fitoja këtë turne edhe katër herë të tjera dhe të luaja disa ndeshje të mrekullueshme me Federerin, Nadalin dhe shumë tenistë të tjerë të mëdhenj. Mezi e pres me padurim rikthimin”, ka thënë asi serb.

Fondi i çmimeve në Indian Wells është pothuajse 12 milionë dollarë dhe ajo do të mbrojë titullin Carlos Alcaraz.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës