Djokovic kundër Alcaraz para Australisë – këto janë detajet e spektaklit që vijon

foto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Novak Djokovic и Carlos Alcaraz aktualisht janë me pushime, dhe beteja për trofe dhe vendin e parë do të vazhdojë në Australi. Nëse flasim për ndeshje zyrtare – duke pasur parasysh se asi serb dhe spanjoll do të takohen edhe para Vitit të Ri, në Arabinë Saudite.

Novak dhe Carlos do të jenë pjesë e spektaklit ekspozues në Riad, i cili është në programin e stadiumit me një kapacitet prej 40.000 mijë vendesh. Ky event është caktuar për datat 26 dhe 27 dhjetor dhe krahas tyre do të performojnë Arina Sabalenka dhe Ons Jaber.

Kur bëhet fjalë për ngjarje të tilla, është e qartë se bëhet fjalë kryesisht për financat dhe shumë pyesin se sa do të fitojnë pjesëmarrësit. Shumë vite më parë, tarifa e Roger Federer për një paraqitje të tillë ishte më shumë se një milion dollarë, ndaj është e vështirë të imagjinohet se Novak dhe Carlos do të marrin më pak se kaq.

Arabia Saudite po investon gjithnjë e më shumë në tenis, po pret turneun final të “The Next Generation”, dhe së shpejti pritet të marrë organizimin e kompeticionit final të WTA.

Shumë në botën e tenisit, si Martina Navratilova dhe Chris Evert, kritikojnë ngjarje të tilla, por fakti është se sporti ka ecur në këtë drejtim. Futbolli, Formula 1, golfi dhe boksi tashmë e kanë pranuar në masë të madhe fluksin e parave nga këto anë, por ajo që duhet punuar është përpjekjet për të shmangur humbjen e “shpirtit” të sportit.

Ndryshe, Gjokoviç do të nisë sezonin e ri në Kupën e Bashkuar (29 dhjetor – 7 janar), ndërsa Alcaraz nuk do të luajë asnjë turne para Australian Open, ndoshta vetëm ekspozitën “Kuyong Classic”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës