Gjokoviç mbetet pa vendin e parë për shkak të vendimit të ATP-së

Novak kovovi e humbet vendin e parë në listën ATP / foto: EPA-EFE / DIEGO FEDELE

ATP vendosi ta ndëshkojë Wimbledon, dhe të gjitha do të ndikojnë tenisti më i mirë në botë, Novak Djokovic.

Domethënë, në Grand Slam-in e tretë të sezonit nuk do të ketë pikë, por tenistëve do t'i humbasin pikët e fituara vitin e kaluar, shkruan gazetari i njohur i tenisit Ben Rothenberg.

Kjo do të thotë se asi serb do të mbetet pa 2.000 pikë. Vendi i dytë Danil Medvedev dhe vendin e tretë Aleksandër Zverev për shkak të renditjes më të dobët humbasin 180 pikë, sepse u eliminuan në raundin e katërt.

Nëse ky vendim mbetet në fuqi, Gjokoviç nuk do të jetë i pari në botë pas Wimbledonit, ai do të zërë pozitën e tretë.

Lista ATP do të duket kështu:
1. Danil Medvedev 7,800 pikë

2. Aleksandër Zverev 6,895

3. Novak ковиokovi 6,660 XNUMX

4. Stefanos Tsitsipas 5,965

5. Rafael Nadal 5,525

Është thuajse e pamundur që asi serb të fitojë 1.200 dhe ta arrijë lojtarin rus. Para Wimbledon, dy turnetë e vetëm në serinë 500 ishin në Queens dhe Halle. Nuk ka gjasa që Nole të marrë pjesë në ndonjë prej tyre, por edhe në ndonjë kategori tjetër 250.

Video e ditës