Djokovic nuk do të padisë dhe do të luajë në Australian Open vitin e ardhshëm?!

Novak Gjokovic / Foto: EPA-EFE / DEAN LEWINS

Drejtori i Australian Open, Craig Tilly Shpreson që Novak Koyokovi të mund të marrë pjesë në turneun Grand Slam në Melburn vitin e ardhshëm, edhe pse këtë vit ai u dëbua nga vendi.

Gjokoviç u deportua nga Australia përpara fillimit të turneut dhe u përball me një ndalim tre-vjeçar për të hyrë në vend, por Tilly beson se tenisti serb mund të luajë vitin e ardhshëm.
- Po, ky do të ishte qëllimi i tij. Në fund të fundit, Novak është tenisti i parë në renditjen ATP dhe ai e do Australian Open. Ai do të jetë në gjendje të luajë, do të duhet të kalojë fillimisht këtë vit dhe në fund vendimi do të jetë i tij. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se asnjë individ, asnjë organizatë nuk është më e madhe se vetë turneu - tha Tilly.

Edhe drejtori i Australian Open e ka mohuar këtë Koyokovi.Ka në plan të padisë Federatën e Tenisit të Australisë, e cila është organizatore e turneut Grand Slam.

- Kjo nuk është e vërtetë, ai nuk do të na padisë. “Ka shumë lajme për gjëra të ndryshme, por ne jemi ende në gjendje të fokusohemi në organizimin e turneut për momentin dhe ne do të vazhdojmë të organizojmë këtë turne të madh”, shtoi Tilly.

Kryeministri i shtetit të Viktorias, Daniel Andrews, mbetet i mendimit se Gjokoviç mund të kthehet në Melburn vetëm nëse vaksinohet.

- Qëndrimi im është i qartë, nëse doni të vini - vaksinohuni. Rafael Nadal kishte të drejtë, gjithçka mund të ishte shmangur nëse do të ishte vaksinuar, por Gjokoviç mendon se është më i madh se turneu. Por nuk është kështu. Ky turne është më i madh se kushdo - tha Andrews.  

Video e ditës