Ковиokovi një hap më pranë historisë, kualifikohet për finalen e US Open dhe do të luajë për të fituar një ndeshje të kalendarit kalendarik

Novak koviokovi и ende mban avantazhin ndaj rivalit më të madh Danil Medvedev / Foto: EPA-EFE / JOHN G. MABANGLO

Novak Gjokovic përparoi në finalen e US Open dhe ka një shans të bëhet lojtari i parë i Rod Laver që nga viti 1969 që fiton të katër Grand Slams në një vit.

Gjokovic në gjysmëfinalen e dytë të US Open mposhti Alexander Zverev në pesë sete me 4: 6,6 ,: 2,6: 4,4: 6,6: 2.

Tenisti serb gjithashtu gjithashtu do të luftojë për titullin e 21 -të të Grand Slam me të cilën do të tejkalonte rivalët më të mëdhenj Roger Federer dhe Rafael Nadal. Kjo do të jetë finalja e nëntë për Novak në US Open, dhe e para që nga viti 2018 dhe deri më tani ai ka fituar tre tituj në Nju Jork, dhe në të njëjtën kohë për herë të 31 -të u vendos në finalen e një turneu Grand Slam, i cili barazoi rekordin e Federer.

Fitorja ndaj Zverev në gjysmëfinale ishte hakmarrja e Novak për humbjen në gjysmëfinalet e Lojërave Olimpike dhe në të njëjtën kohë theu serinë gjermane me 16 fitore radhazi.

Në fillim të ndeshjes, të dy tenistët ishin të sigurt në shërbimin e tyre dhe fituan lehtësisht lojërat. Zverev ishte i pari që kërcënoi në ndeshjen e shtatë kur erdhi në topin e parë të pushimit, por Djokovic arriti ta fitojë ndeshjen.
Atë që e humbi në të shtatin, e kompensoi në ndeshjen e nëntë kur arriti të bëjë një pushim dhe më pas me një shërbim të besueshëm çoi në 0: 1 në sete.

Në setin e dytë, ковиokovi за luajti më mirë dhe tashmë në lojën e dytë bëri një pushim pas një gabimi të dyfishtë të shërbimit nga kundërshtari. Pastaj Zverev përmirësoi shërbimin, por ковиokovi не e humbi avantazhin, përkundrazi, ai bëri një tjetër pushim me të cilin u barazua në grupe.


Në setin e tretë pati një luftë të madhe, Zverev po kërcënonte vazhdimisht, ai kishte tre pikë pushimi, por ai nuk arriti të merrte shërbimin e serbit. Kjo është arsyeja pse ковиokovi sukses arriti të thyejë rezistencën e Zverev për të bërë një pushim në lojën e dhjetë. Ai e përfundoi setin në një mënyrë fantastike, arriti të ruajë tre pikë pushimi dhe brenda pikë fantastike në të cilën pati deri në 53 goditje për të udhëhequr me 2: 1 në sete.

Ritmi i lojës nuk u ul as në setin e katërt, dhe të dy tenistët luajtën në mënyrë fantastike. Gjermani u përpoq në çdo mënyrë për të marrë një pushim dhe pikë maratonë dhe lojëra u luajtën në lojërat hyrëse të setit të katërt. Zverev arriti të kthejë topa të jashtëzakonshëm dhe pas një kohe të gjatë arriti të heqë shërbimin e ковиokovi. Pushimi që ai fitoi në ndeshjen e tretë ishte i vetmi në setin e katërt dhe i solli Zverev një nivel 2: 2 në sete.


Në setin e pestë, Novak ковиokovi konfirmoi pse është tenisti më i mirë në botë, ai dukej më i freskët dhe më i përgatitur, duke luajtur shkëlqyeshëm në pikat kryesore, ndërsa Zverev filloi të bënte më shumë gabime. Një lojë e tillë i dha Djokovic një epërsi 4-0, Zverev arriti të kthejë një pushim në lojën tjetër të shërbimit të gjermanit, Djokovic përsëri bën një pushim që i sjell atij një vend në finale.

Do të takohet me Danil Medvedev në finalen e madhe të US Open i cili më parë mundi Felix Oze-Aliasim 3-0 në sete.

Video e ditës