Gjokoviç e zgjidhi lehtësisht Tiafoen dhe i solli një avantazh të ri Ekipit të Evropës

Novak Gjokovic / foto: EPA-EFE / ANDY RAIN

Novak Djokovic i solli një tjetër fitore “Team Europe” në Laver Cup, që po luhet në arenën “O2” të Londrës. Gjokoviç e mundi relativisht lehtë amerikanin me 6:1,6, 3:XNUMX Frances Tiafoe.

Me këtë triumf të Gjokoviqit, “Timnga në Evropa" kaloi në epërsi 6-4 në fitoret ndaj "Ekipi i Dritanga".

Setin e parë Gjokoviç e vendosi me dy breake që i bëri në ndeshjen e katërt dhe të gjashtë dhe në 23 minuta e fitoi setin me 6:1 bindëse.

Në setin e dytë, Tiafoe vetëm nganjëherë i ngjante tenistit që kishte ngrënë së fundmisulmoi Nadalin në SHBA оstilolaps, pastaj atë vuajnë Alcaraz, por Gjokoviç vendosi sërish setin me dy ndërprerje dhe solli një pikë të re për “Ekipin e Europës”.

Pas ndeshjes, Gjokoviç foli edhe një herë për Federerin, i cili dje i dha fund zyrtarisht karrierës së tij të pabesueshme.

- Të gjithë duhet të pajtohemi se ato janë ndoshta momentet më të bukura të tenisit deri më tani. Të gjithë e dinim se do të ishte një lamtumirë emocionale për Roger. Ka pasur edhe trishtim, pasi një nga sportistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave largohet nga sporti ynë. Nga ana tjetër, ishte mirë ta shihje të lumtur. Jam mirënjohëse që jam pjesë e kësaj dhe kam mundësi të përjetoj një nga momentet më të bukura të jetës sime. Kur pashë fëmijët e tij në fushë… Ishte e mrekullueshme. Është bukur të shohësh prindërit e Rogerit, bashkëshorten e tij Mirka... - tha Gjokoviç pas fitores.

Video e ditës