Gjokoviç: Do të humbas 4000 pikë pa mundësi t'i mbroj

Novak Djokovic
Novak kovovi ka 20 tituj Grand Slam / Foto: EPA-EFE / FABIO FRUSTACI

Tenisti më i mirë në botë Novak kovovi. kritikoi vendimin e Wimbledon për të mos lejuar lojtarët rusë dhe bjellorusë të luajnë, kjo është arsyeja pse ATP vendosi të mos shënojë në Londër.

Mbrojtja e titullit Okovi, do të mbetet pa 2000 pikë dhe me siguri do të humbasë vendin e parë ATP, edhe nëse e fiton sërish titullin.

- Personalisht, sigurisht, këtë vit do të humbas 4000 pikë pa mundësi t'i mbroj - Australian Open dhe Wimbledon. Individualisht ndikon negativisht tek unë.

Ditët e fundit kam biseduar me drejtuesit dhe presidentin e ATP-së, si dhe me disa anëtarë të Këshillit të Lojtarëve.

Kolektivisht, më vjen mirë që lojtarët u bashkuan me ATP-në dhe treguan se kur ndodh një gabim, dhe vërtet ndodhi në Wimbledon, duhet të tregojmë se do të ketë pasoja. Unë i mbështes lojtarët dhe unitetin e lojtarëve, këtë e kam bërë gjithmonë dhe do ta bëj gjithmonë - thotë ковиokovi ..

Asi serb ka shpjeguar se duhet gjetur një model më i mirë.

- A ka zgjidhje më të mirë se sa të marrësh pikë dhe të mos i lëmë lojtarët të mbrohen apo të fitojnë pikë... Të gjithë janë të prekur. Për mua dhe të tjerët që dolëm mirë vitin e kaluar në Wimbledon, ne nuk mund t'i mbrojmë ato pikë dhe disa nuk do të kenë mundësi të fitojnë të reja. "Kjo është një situatë e çuditshme," tha Gjokoviç.

Ковиokovi со vazhdoi të mbrojë titullin e Roland Garros me një triumf bindës

Video e ditës