Gjokoviç shpjegoi kthesën heroike: Më duhej të flisja me veten në pasqyrë

Novak Djokovic vazhdon të jetë i suksesshëm në Wimbledon/Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Novak Djokovic kaloi në gjysmëfinale të "Wimbledon“ pasi mposhti me një kthesë të madhe italianin Yannick Siner.

Serbi fitoi 3:2 në sete, edhe pse kishte deficit 0:2. Pas ndeshjes, ai shpjegoi kthesën heroike:

– A mund të fillojmë nga e treta, e katërta dhe e pesta? Më duhet të përgëzoj Yannick për një luftë të shkëlqyer, jam i sigurt se ai gjithashtu do të ketë mundësinë të bëjë diçka të madhe në finalet e Grand Slams. Ai është shumë i ri, është vendosur në Top 10 dhe ka shumë kohë përpara, i uroj fat të mirë. Duke krahasuar dy setet e para, ishte një ndeshje ndryshe, ai ishte shumë më i mirë. Shkova në dhomën e zhveshjes, u freskova dhe fola me veten në pasqyrë. Ndonjëherë në këto rrethana kur diçka e mirë nuk po ndodh në fushë, kur dikush tjetër dominon, një gjë e tillë është e nevojshme. Më duhet të bëj një pushim, të mbledh mendimet e mia, të shërohem dhe të mendoj se çfarë duhet të bëj - ishin fjalët e Gjokoviç.

Serbi beson gjithmonë në vetvete se mund të rikthehet në ndeshje nga deficiti.

- Fatmirësisht setin e tretë e nisa me pushim dhe që atëherë pata shumë besim, pashë që Janiku po ecte më ngadalë, filloi të dyshonte dhe më ndihmoi eksperienca e luajtjes së ndeshjeve të tilla. Kam gati 20 vjet që luaj tenis në një nivel të lartë, por gjithmonë kaloj të njëjtat momente dyshimi si gjithë të tjerët. Lufta e brendshme është më e madhja që duhet të bësh me veten, gjithmonë kam besuar se mund ta ktheja shpatën në avantazhin tim, këtë e kam bërë shpesh dhe ndoshta ajo përvojë e kombinuar me gjëra të tjera ka sjellë rezultatin. Jam i lumtur që dola në gjysmëfinale – tha raketa e tretë në botë.

Djokovic do të luajë kundër David Goffan (Belgjikë) ose Cameron Norrie (Britani) për t'u kualifikuar në finale.

Video e ditës