Gjokoviç bën thirrje për ndryshim të rregullave në Wimbledon

Tenisti serb Novak Gjokovic/foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Mbrojtësi i kampionit Novak Gjokoviç i kërkoi organizatorit të turneut më prestigjioz të tenisit që ndeshjet e luajtura në fushën qendrore dhe në fushën numër një të nisin më herët se zakonisht.

Arsyeja e kërkesës së Gjokoviqit është shtetrrethimi që zbatohet në Londër dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Fillon në orën 23:22.40 me orën angleze, ndërsa dje në mbrëmje Gjokoviç e përfundoi ndeshjen e tij me Tim van Rijtoven në orën XNUMX:XNUMX dhe për këtë, si tenisti ashtu edhe tifozët që e ndoqën ndeshjen deri në fund, u kthyen në shtëpitë e tyre pas filloi shtetrrethimi.

Sipas traditës, ndeshjet në Gjykatën Qendrore dhe në fushën numër një nisin në orën 13.30:XNUMX dhe Gjokoviç mendon se do të ishte mirë të ndryshohej ky rregull dhe të niseshin ndeshjet pak më herët.

– E dimë se çfarë traditë ka Wimbledon dhe sa respektohet. Orari i fillimit të ndeshjeve të luajtura në dy fusha kryesore jo-Wimbledon nuk ka ndryshuar prej vitesh, por dëgjoj se mund të ndryshojë dhe ndeshjet e para fillojnë më herët. Nuk shoh arsye pse të mos jetë kështu sepse kemi obligim që të japim intervista pas ndeshjeve – thotë Gjokoviq.

Tenisti serb ka edhe një tjetër ankesë për duelet e natës.

- Nëse luani deri vonë në dy fusha kryesore, do të luani me çatinë të mbyllur dhe kjo ndryshon kushtet, stilin e lojës, mënyrën e lojës dhe lëvizjet - shton Gjokoviç.

Video e ditës