Djokovic: Alcaraz është një tenis fantastik, ai ishte i pafat sot

Foto: EPA-EFE / MOHAMMED BADRA

Novak Djokovic sot e kapërceu Carlos Alcaraz me 3:1 në sete dhe u kualifikua në finalen e tij të shtatë në Roland Garros.

Dy setet e para sollën një luftë të barabartë dhe më pas erdhi dëmtimi i Alcaraz, i cili vendosi gjysmëfinalen në favor të Gjokoviçit. Spanjolli nuk u dorëzua, qëndroi në fushë për të luftuar, por në një gjendje të tillë nuk mundi t'i bënte ballë humorit Gjokoviç.

Pas fitores, Gjokoviç nuk harroi t'i dërgojë lëvdata të mëdha tenistit të ri, duke i thënë se me siguri do ta fitojë këtë turne edhe shumë herë në të ardhmen.

“Carlos është një tenist fantastik dhe me siguri do ta fitojë këtë turne edhe shumë herë në të ardhmen, i thashë që kur ishim në rrjetë. Ai ishte i pafat sot, askush nuk dëshiron të lëndohet në një ndeshje si kjo dhe shpresoj se ai do të kthehet së shpejti. Nuk është e lehtë të luash vazhdimisht me këtë intensitet. Titulli nuk është fituar ende, ka edhe një ndeshje dhe dua të fitoj”, tha Gjokoviç.

Në finale, Gjokoviç do të përpiqet të fitojë titullin e tij të 23-të të Grand Slam-it dhe kështu të bëhet lojtari më trofetar në historinë e tenisit.

FOTO+VIDEO | Alcaraz u lëndua, kështu që Gjokoviç dominoi për finalen e shtatë në Roland Garros

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës