Gir: Marrëveshja me Bullgarinë nuk është perfekte, por besoj se është më e mira që mund të arrihet

Foto: TV21

Ambasadorja e BE-së, David Gere, sonte në një paraqitje të ftuar në TV “21” ai theksoi se marrëveshje më të mirë me Bullgarinë nuk do të arrihet pas zgjedhjeve.

“Për mendimin tim është e pamundur. Besoj se kjo marrëveshje është më e mira që mund të ishte arritur. Është një kompromis. Nuk është perfekt. Asnjë kompromis nuk është i përsosur. Por kjo është marrëveshja më e mirë”, tha Geer.

Ai shtoi se nuk ka garanci në procesin e zgjerimit të BE-së”, pasi anëtarët e opozitës VMRO-DPMNE dhe disa deputetë thanë se duan garanci nga qeveria gjermane dhe ajo amerikane se pas ndryshimeve kushtetuese, Bullgaria nuk do të na bllokojë më.

Sipas Gere, ka shumë hapa të ndryshëm që duhet të ndërmerren dhe anëtarët duhet të bien dakord për të gjitha.

“Përvoja e kaluar na ka mësuar se kur hasim vështirësi të tilla dhe kemi probleme rreth tyre që na lejojnë të përparojmë, duhet të fokusohemi në progresin dhe reformat dhe problemi do të zhduket dhe çështjet reale të reformave dhe gjërat themelore që ndikojnë në jetën e përditshme do të jenë zgjidhet. jeta e qytetarëve”, thotë Geer.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës