Zëvendëskancelari gjerman Habeck viziton Kievin

Robert Habek / Foto: KAY NIETFELD / AFP / Profimedia

Zëvendës-kancelari gjerman Robert Habeck mbërriti sot në Kiev për një vizitë të fokusuar në sulmet ruse ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës, ndihmën emergjente dhe forcimin e ekonomisë së vendit, njoftoi DPA.

Habek, i cili shërben edhe si Ministër i Ekonomisë, shoqërohet nga një delegacion biznesi. Udhëtimi vjen ndërsa Gjermania përgatitet të mbajë Konferencën e ardhshme të Rimëkëmbjes së Ukrainës në Berlin më 11 dhe 12 qershor. Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky janë mikpritës të përbashkët të takimit ndërkombëtar.

Pas mbërritjes, Habek tha se vizita vjen në një kohë kur Ukraina ka nevojë për të gjithë mbështetjen që mund të marrë në "luftën e saj për liri".

“Po, Ukraina po lufton për vetëvendosjen e saj, për integritetin e saj territorial kundër agresionit të (presidentit rus Vladimir) Putin, por po lufton edhe për vlerat që bashkojnë dhe karakterizojnë Evropën, tha ai.

Në Kiev, Habek do të takohet me Zelensky, zëvendëskryeministren dhe ministren e Ekonomisë Yulia Sviridenko dhe ministrin e Energjisë German Galushchenko, ndër të tjera.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës