Grupet shëndetësore gjermane, mësuesit dhe policia janë kundër legalizimit të kanabisit

Foto: Pexels/michael-fischer

Disa shoqata gjermane të kujdesit shëndetësor, si dhe policia dhe stafi mësimor, në një letër të publikuar sot bëjnë thirrje për ndalimin e legalizimit të planifikuar të kanabisit, raportoi DPA.

Në letrën drejtuar dhomës së ulët të parlamentit gjerman, Bundestagut, thuhej: "Ju lutemi, mos e votoni këtë projektligj".

Grupet pretendojnë se legalizimi do të vendosë rrugën për pasoja të rënda sociale, veçanërisht për zhvillimin dhe perspektivën e jetës së të rinjve, thekson agjencia gjermane.

I iniciuar nga Shoqata Gjermane e Mjekëve (GMA), apeli është nënshkruar edhe nga shoqatat mjekësore dhe shkencore, Shoqata gjermane e mësuesve dhe sindikata e policisë.

Presidenti i GMA, Klaus Reinhardt tha se "legalizimi i kanabisit çon në konsum më të madh dhe banalizon rreziqet e lidhura".

-Kanabisi mund të shkaktojë varësi dhe të shkaktojë dëme serioze zhvillimore. Ky vend nuk ka nevojë për legalizimin e kanabisit, tha ai.

Në vend të kësaj, vazhdoi ai, "është e nevojshme një politikë e drogës që fokusohet me vendosmëri në më shumë shërbime parandaluese dhe mbështetëse, veçanërisht për të rinjtë".

Shoqata Gjermane e Gjyqtarëve (DRB) kritikoi se ligji do të parashikonte një mori kërkesash dhe dispozita të reja për dënimet.

Koalicioni i qeverisë gjermane ra dakord së fundmi për detajet e një projektligji që synon të hyjë në fuqi në pranverë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës