Media gjermane: SHBA i ofroi Rusisë 20 për qind të territorit të Ukrainës në këmbim të paqes

Kreu i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane (CIA) William Barnes i ofroi Kievit "paqe në këmbim të tokës" dhe Moskës - "tokë në këmbim të paqes", raportoi gazeta gjermane Neue Zircher Zeitung (NZZ), duke cituar dy politikanë gjermanë.

Në janar, Burns propozoi që Moska dhe Kievi të lidhnin një marrëveshje paqeje, sipas së cilës 20 për qind e territorit të okupuar të Ukrainës do të ishte e Rusisë.

Megjithatë, sipas gazetës, të dyja palët e kanë refuzuar një ofertë të tillë. Në Kiev, ata refuzojnë të gjitha propozimet për ndarjen e territorit të tyre dhe në Moskë janë të sigurt se "në çdo rast, ata do ta fitojnë luftën në afat të gjatë".

"Ky version i ngjarjeve është krejtësisht i rremë," i tha Newsweek një zyrtar i paidentifikuar i CIA-s.

Zëvendës zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Sean David, tha se informacioni i NHS "nuk ishte i vërtetë". Zyrtarisht, as Moska dhe as Kievi nuk e komentuan këtë informacion.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës