Trajneri gjerman i futbollit gjobitet për certifikatën e falsifikuar të Covid

Marcus Anfang nuk mund të drejtojë asnjë klub për një vit / foto: EPA-EFE / Ronald Wittek

Njerëzit e parë të futbollit gjerman i dhanë fund më në fund aferës disamujore me trajneri Marcus Anfang (47).

Përkatësisht, ky trajner ka falsifikuar certifikatën e vaksinimit kundër Covid-19 dhe e ka udhëhequr me dokumente false. Werder Bremen në ndeshjet e ligës së dytë gjermane vjeshtën e kaluar.

Kur klubi nga Bremeni mori vesh për konfirmimin e rremë për vaksinim, menjëherë e pushoi nga puna dhe tani ka ardhur një sanksion më i ashpër.

Federata Gjermane e Futbollit ka konfirmuar se Anfang nuk do të jetë në gjendje të drejtojë asnjë klub vitin e ardhshëm dhe do të duhet të paguajë një gjobë prej 20.000 mijë eurosh.

Edhe Anfang do të presë vendimin e organeve të drejtësisë dhe duke qenë se nuk ka pasur probleme me ligjin më parë, nuk duhet të sanksionohet më rëndë.

Ai mori drejtimin e Werder Bremenit në qershor pasi u rrëzua nga Bundesliga pas 40 vitesh.

Video e ditës