Qeveria gjermane kërkon masa urgjente: këngëtarja e "Rammstein" zgjidhte vajza nga rreshtat e parë, më pas i drogonte dhe i përdhunonte.

Foto: Malte Krudewig/AFP/Profimedia

Qeveria gjermane pyeti ai të martën masat për të mbrojtur audiencën femërore i grupit lokal të kultit të metalit Rammstein pas akuzave ndaj tyre këngëtarja për abuzimin seksual.

"Sidomos të rinjtë duhet të mbrohen më mirë kundër agresionit," i tha AFP ministrja gjermane e familjes Lisa Paus e Partisë së Gjelbër, ndërsa Rammstein, një nga grupet më të famshme metalike të Evropës, po bënte turne në kontinent.

Konkretisht ministri sugjeroi që ata të prezantohen në koncerte zona mbrojtëse për gratë и ekipe i cili mund të ndërhynte në rast të abuzim seksual.

“Duhet të diskutojmë “shpejt dhe konkretisht” masat mbrojtëse”, kërkoi ministrja, duke theksuar se do të ishte “e dobishme të bëhej një diskutim serioz për përgjegjësinë e artistëve dhe organizatorëve ndaj vizitorëve të koncertit”.


Këngëtari i Rammstein, Till Lindemann akuzohet për abuzimi seksual nga disa gra, njoftuan këto ditë televizioni shtetëror NDR dhe gazeta “Suddeutsche Zeitung”.

Këngëtarja dyshohet se në koncertet e rreshtat e parë u zgjodhën nga një grup vajzash të cilin e ftoi në një festë pas koncertit. Dy vajza pretendojnë se kanë qenë në ato festa të droguar dhe të detyruar për seks, të cilën grupi e mohoi.

Në një tjetër investigim të kryer nga e përjavshmja “Die Welt”, përshkruhet i gjithë sistemi në shërbim të këngëtares, në të cilin vajzat në rreshtin e parë janë filmuar dhe fotografuar për Lindemann (60) kështu që ai mund të zgjedhë ato që i pëlqejnë.


Katër koncerte duhet të mbahen këtë javë në stadiumin Olimpik të Mynihut, ku nuk do të ketë asnjë rreshtat e parë përballë skenës nga e cila këngëtarja kontroverse zgjidhte vajza (të ashtuquajturat Row Zero).

"Organizatori na informoi dje se nuk do të ketë hapësirë ​​për Row Zero dhe nuk do të ketë pas festë këtu në vendin tonë," tha Tobias Kohler, një zëdhënës i stadiumit ku do të performojë grupi, për AFP.

“Rammstein” duhet të mbajë koncerte në javët në vijim Franca, Italia, Zvicra, Suedia, Belgjika, Hollanda, Polonia dhe Austria.

Fronti i Rammstein akuzohet për drogë dhe ngacmim seksual të një fanseje femër

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës