Gjermania dyshon se Rusia është përgjegjëse për zjarrin në uzinën Diehl

Grupet subversive ruse dyshohet se i vunë zjarrin fabrikës së metaleve në Berlin, një kompani që ndihmon Ukrainën me mbrojtjen ajrore.

Burime të sigurisë thanë për "The Wall Street Journal" se rusët po përpiqen të pengojnë në këtë mënyrë furnizimin me armë dhe municione në Ukrainë.

Zjarri ka shpërthyer në fillim të muajit maj dhe ka shkaktuar dëme prej dhjetëra milionë euro, sipas kompanisë.

Mbi 200 zjarrfikës punuan për disa ditë për shuarjen e zjarrit, por dhoma teknike në katin e dytë të termocentralit u dogj plotësisht.

Zyrtarët e sigurisë pretendojnë se zjarrvënia e majit mund të ketë qenë pjesë e sabotazhit rus.

Zyrtarisht, policia gjermane njoftoi se hetimet janë ende në vazhdim.

“Në këtë fazë dyshohet se shkak i zjarrit është defekt teknik”, thonë nga policia.

Thomas Hohr, CEO i Diehl Metal Applications, tha javën e kaluar se kompania e sigurimit nga zjarri kishte ardhur në të njëjtin përfundim.

Megjithatë, autoritetet gjermane të sigurisë dyshojnë se pas zjarrit qëndrojnë profesionistë me përvojë.

“Rusia është duke rekrutuar gjithnjë e më shumë civilë, kryesisht kriminelë, përmes rrjetit social Telegram për të kryer sulme të tilla”, thanë zyrtarë nga shërbimet e sigurisë së vendit.

Këta njerëz marrin para në kriptovaluta dhe disa mund të mos e dinë se po punojnë për Rusinë, thanë burimet për Wall Street Journal.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës