Gjermania po përgatitet për një valë të re pandemie në vjeshtë

Spitali Covid. / Foto: EPA-EFE / MATTHIAS RIETSCHEL / POOL

Gjermania duhet sa më shpejt të jetë e mundur të miratojë një koncept për të luftuar një valë të re të mundshme të pandemisë së koronavirusit në vjeshtë, tha sot ministri federal i drejtësisë. Marko Bushman.

"Me shumë mundësi, konceptin për luftën kundër koronavirusit do ta paraqesim për vjeshtën gjatë korrikut," tha Bushman në një intervistë për të përditshmen Welt am Sonntag.

Ai tha se në kuadër të konceptit të ri “maska ​​mbrojtëse do të luajë një rol më të fuqishëm”, që do të nënkuptonte kthimin eventual të detyrimit për mbajtjen e maskave në hapësira të mbyllura.

Sipas Bushman, masat do të përshtaten me të dhënat aktuale nga terreni, pra frekuencën e infeksioneve.

Megjithatë, ai përjashtoi rifutjen e masave të tilla si mbyllja ose mbyllja e shkollave.

Ministri Federal i Shëndetësisë Karl Lauterbach ka paralajmëruar qytetarët në disa raste ditët e fundit për valët e reja pandemike që priten në Gjermani në vjeshtë dhe dimër.

Video e ditës