Gjermania po planifikon një rritje të konsiderueshme të ndihmës ushtarake për Ukrainën

Tanket e Ukrainës Bakhmut/ Foto: Mustafa Ciftci / AFP / Profimedia

Qeveria gjermane po planifikon një rritje të konsiderueshme të ndihmës ushtarake për Ukrainën. Për këtë, komisioni i buxhetit në seancën e nesërme kërkon të miratojë mjete shtesë në vlerë prej 12 miliardë eurosh, raporton “Frankfurter Rundschau”.

Paratë do të përdoren për dërgimin e drejtpërdrejtë të armëve në Ukrainë, si dhe për të rimbushur rezervat e Bundeswehr-it, të cilat janë varfëruar nga dërgesat në Ukrainë.

Sipas gazetës, Bundeswehr-i do të mund të shpenzojë fondet e para tashmë këtë vit. Rezoluta parashikon financim edhe për vitet në vijim.

Deri më tani, rreth tre miliardë euro janë ndarë për ndihmën gjermane të armëve për Ukrainën. Me vendimin e planifikuar për nesër, kjo shumë do të rritet në 15 miliardë euro.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës