Gjermania porosit sistemin celular të mbrojtjes ajrore Skyranger 30

Rheinmetall nënshkroi një kontratë të re për dorëzimin e sistemit celular të mbrojtjes ajrore “Skyranger 30” për Bundeswehr-in, me vlerë 595 milionë euro, raporton portali “defense-blog”.

Ai përfshin furnizimin e forcave të armatosura gjermane me prototip dhe 18 automjete luftarake të prodhimit, me një opsion për 30 sisteme shtesë.

Sipas një deklarate nga Rheinmetall, prototipi pritet të dorëzohet deri në fund të vitit 2024.

I integruar në Iniciativën Evropiane të Mburojës Ajrore të qeverisë gjermane, Skyranger 30 trajton një boshllëk kritik në aftësinë e mbrojtjes ajrore të lëvizshme.

Duke ofruar një përzierje të lëvizshmërisë, mbrojtjes, fleksibilitetit dhe saktësisë, ai përmbush sfidat në zhvillim të spektrit të kërcënimit me rreze të shkurtër dhe shumë të shkurtër.

Frëngjia e sistemit, me një armë shumë efektive 30 mm, raketa tokë-ajër dhe një grup sensorësh gjithëpërfshirës, ​​është montuar në një platformë të vetme, duke ofruar një zgjidhje hibride.

Sistemet gjermane Skyranger 30 do të jenë të armatosur me raketa Stinger, megjithëse sistemi është i adaptueshëm me raketa të ndryshme moderne të drejtuara si raketat Mistral ose të specializuara C-UAS.

Kombinimi i tij i armëve të ndryshme, lëvizshmëria e përmirësuar, diapazoni i gjerë i lartësisë dhe sensorët e avancuar mundësojnë operacione autonome dhe në rrjet, me municionet e drejtuara nga Rheinmetall që rrisin efektivitetin e tij kundër dronëve.

Austria ka blerë tashmë tridhjetë e gjashtë sisteme të tilla dhe vende të tjera anëtare të NATO-s dhe BE-së kanë shprehur interes ose janë duke i prokuruar ato në mënyrë aktive.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës