Gjermania do të dërgojë anije luftarake në rajonin Indo-Paqësor

Foto: Picryl / Foto e Marinës së SHBA / Ryan D. McLearnon

Gjermania do të dërgojë dy anije luftarake në rajonin Indo-Paqësor vitin e ardhshëm, tha sot ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius.Këtë e tha Pistorius në takimin "Dialogue Shangri-La" në Singapor, kushtuar çështjeve të sigurisë në Azi.

Ministri gjerman vuri në dukje se vendet e botës duhet të mbrojnë rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe të garantojnë mbrojtjen e rrugëve kryesore të transportit.

“Për këtë qëllim, qeveria federale gjermane dërgoi një fregatë në rajonin Indo-Paqësor në 2021 dhe do ta bëjë përsëri në 2024. Këtë herë do të dërgojmë një fregatë dhe një anije mbështetëse”, thuhet në tekstin e fjalimit të Pistorius, i publikuar. nga Ministria gjermane e Mbrojtjes.

Ministri gjerman sqaroi se dërgimi i anijeve nuk ishte i drejtuar kundër një vendi të caktuar, raportoi DPA.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës