Gjermania po merr rolin udhëheqës në mbrojtjen e Balltikut, thotë ministri i Mbrojtjes Pistorius

Boris Pistorius/ Foto Droese / aksione dhe njerëz imago / Profimedia

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius ka siguruar aleatët e NATO-s nga shtetet baltike se mund të mbështeten te Gjermania për të penguar Rusinë nga sulmet.

“Gjermania merr përgjegjësinë. Dhe Gjermania po merr drejtimin”, tha Pistorius në një konferencë sigurie në kryeqytetin estonez, Talin.

Pistorius i garanton Ukrainës mbështetje afatgjatë të mbrojtjes nga forcat ruse. Ne do të qëndrojmë pranë tyre për aq kohë sa të jetë e nevojshme, tha ai.

Ai paralajmëroi për pasoja të rënda nëse presidenti rus Vladimir Putin ia del mbanë në qëllimet e tij. “Putini përdor metoda të neveritshme, kriminale dhe çnjerëzore”, tha Pistorius.

Ministri gjerman i mbrojtjes përsëriti planet për të vendosur një brigadë të Bundeswehr-it në Lituani. Planet kërkojnë që 4.000 anëtarë të Bundeswehr-it, si dhe familjet e tyre, të vendosen përgjithmonë në atë vend.

Detajet për këtë do të përpunohen deri në fund të vitit. "Ne do të akomodojmë ushtarakë dhe gra gjermane në Lituani sapo të krijohet infrastruktura e nevojshme," tha Pistorius.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës