Gjermania i ka kërkuar Turqisë që të mos kryejë një sulm tokësor në veri të Sirisë

Foto: Mia

Ministri i Jashtëm gjerman Annalena Berbock i bëri thirrje sot Turqisë që të mos ndërmerr një sulm tokësor në veri të Sirisë dhe sulme ushtarake në Irakun verior.

"I bëra urgjentisht thirrje Turqisë që të përmbahet nga masat që do të rrisin më tej dhunën," tha Berbok në margjinat e takimit të NATO-s në Bukuresht, ku ishte i pranishëm edhe homologu i saj turk.

Zyrtarët turq thanë dje se forcave turke u duhen vetëm disa ditë që të jenë gati për një sulm tokësor në veri të Sirisë, të cilën ata e sulmojnë prej ditësh me armë dhe avionë me rreze të gjatë.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, dje tha se vendi është i vendosur të shkatërrojë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit - deri në terroristin e fundit.

“Ne nuk kemi nevojë për miratimin e askujt, ndërsa ndërmarrim hapa në lidhje me sigurinë e atdheut tonë dhe popullit tonë dhe nuk do t'i raportojmë asgjë askujt”, tha Erdogan.

Erdogan: Nuk do të informojmë askënd për operacionin tonë në Siri dhe Irak

Video e ditës