Gjermania dërgoi armë dhe pajisje ushtarake në Ukrainë

Odessa, Ukrainë/ Foto: Nina Liashonok/Ukrinform / Sipa Press / Profimedia

Gjermania dërgoi sot një tjetër paketë ndihme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë sistemet raketore Himars, sistemet kundërajrore dhe tanket.

Ukraina mori 20 njësi të mjetit luftarak të këmbësorisë Marder, 10 tanke Leopard 1 A5 me pjesë këmbimi, një sistem raketash kundërajrore me rreze të shkurtër dhe të mesme, tre njësi të sistemit raketor Himars, dy njësi të automjetit të blinduar Bieber. , si dhe një automjet të blinduar riparimi dhe shpëtimi Bergepanzer, midis një dhe katër njësi makinerish dhe municionesh për pastrimin e minave Vicent, tha ministria gjermane e mbrojtjes.

Deri më tani, Gjermania ka ofruar ose ka kryer ndihmë ushtarake për Ukrainën në vlerë rreth 28 miliardë euro për vitet e ardhshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës