Gjermania dorëzon sistem shtesë IRIS-T në Ukrainë

Gjermania ka dorëzuar një tjetër sistem të mbrojtjes ajrore IRIS-T në Ukrainë, sipas burimeve të cituara nga gazeta gjermane Spiegel.

Dorëzimi i fundit i shtohet stokut të Ukrainës me katër sisteme të tilla me rreze të mesme dhe një me rreze të shkurtër.

Këto sisteme të prodhuara nga Gjermania, të cilat janë relativisht të reja, kanë provuar të jenë shumë efektive në mbrojtjen e qyteteve kryesore të Ukrainës dhe infrastrukturës kritike nga sulmet ajrore.

Ardhja e sistemit shtesë është një përmbushje e angazhimit të Gjermanisë për të forcuar aftësitë mbrojtëse të Ukrainës.

Në mes të majit, ambasadori gjerman në Ukrainë tregoi se një sistem tjetër IRIS-T do të dorëzohej deri në fund të muajit.

Në total, Gjermania ka premtuar të dorëzojë nëntë sisteme IRIS-T SLM dhe njëmbëdhjetë sisteme IRIS-T SLS në Ukrainë.

Një nga sfidat kryesore nuk është vetëm prodhimi i këtyre sistemeve në sasitë e nevojshme, por edhe prodhimi i raketave interceptuese.

Prodhuesi po përpiqet të mbajë në hap me kërkesat e luftës në vazhdim.

Gjermania është e dyta pas Shteteve të Bashkuara për sa i përket ndihmës ushtarake për Ukrainën dhe ka ndarë rreth 28 miliardë euro që nga fillimi i luftës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës