Gjermania ka dhënë leje për të eksportuar tanke Leopard 1 në Ukrainë

Foto: Bundeswehr/Wikipedia

Qeveria gjermane ka lëshuar një leje për eksportin e tankeve luftarake “Leopard 1” në Ukrainë, tha sot në Berlin zëdhënësi Steffen Hebestreit, pa dhënë detaje të tjera.

Deri më tani, qeveria kishte miratuar vetëm dorëzimin e tankeve moderne të betejës Leopard 2 nga rezervat e Bundeswehr-it.

E përditshmja gjermane Zdeutsche Zeitung raportoi më herët se prodhuesit Rheinmetall dhe Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) duan të rinovojnë dhjetëra tanke Leopard 1 dhe mund t'i dorëzojnë ato në Ukrainë për të luftuar kundër Rusisë nëse Kievi është i gatshëm t'i blejë ato.

Megjithatë, shtohet në raport, deri më tani ka pasur probleme me prokurimin e municionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës