Gjermania kërkon që rruga e Shqipërisë drejt BE-së të mos bllokohet nga çështjet dypalëshe me Greqinë

Bundestag / Foto Sloboden Pechat / Borjan Boychev

Ministria e Jashtme gjermane tha se rruga e Shqipërisë drejt BE-së nuk duhet të bllokohet nga çështjet dypalëshe me Greqinë.

Berlini zyrtar e quajti të papranueshëm bllokimin nga Greqia të rrugës së Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE për shkak të rastit të Fredi Bellerit, kryebashkiakut të zgjedhur të arrestuar të Himarës, i cili është etnik grek, raporton portali Shqiptaria.

“Shqipëria është vendi që ka bërë më shumë hapa drejt anëtarësimit në BE dhe këtë herë nuk duhet të ndërpritet për shkak të një çështjeje të marrëdhënieve dypalëshe, (siç është çështja e) Bellerit”, tha Ministria e Jashtme gjermane në një deklaratë për grekët. gazeta Pra ajo”, cituar nga “Shqiptaria”.

Në njoftim thuhet gjithashtu se autoritetet shqiptare aktualisht janë duke hetuar rastin e Fredi Bellerit dhe se duhet pritur rezultatet.

Belleri u arrestua dy ditë para zgjedhjeve vendore në Shqipëri më 14 maj 2023 me akuzën e bashkëpunimit në korrupsion aktiv dhe dy ditë më vonë nga burgu fitoi zgjedhjet vendore në Himarë. Arrestimi i tij shkaktoi tensione mes Athinës dhe Tiranës edhe para zgjedhjeve dhe marrëdhëniet mes tyre mbeten të acaruara.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës