Gerapetritis: Rruga e Maqedonisë së Veriut drejt Evropës varet nga zbatimi i Marrëveshjes së Prespës

Giorgos Gerapetritis, Ministër i Jashtëm i Greqisë/Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Vendimi i udhëheqjes shtetërore dhe politike të Maqedonisë së Veriut për të mos përdorur emrin kushtetues “në fjalimin publik në shtëpi” paraqet shkelje flagrante të Marrëveshjes së Prespës, vuri në dukje ministri i Jashtëm grek, Giorgos Gerapetritis, i cili mori pjesë në Këshillin e Ministrave Kompetent në Luksemburg.

Giorgos Gerapetritis nënvizoi se "respektimi i së drejtës ndërkombëtare dhe marrëveshjeve ndërkombëtare është baza e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare dhe nuk do të thotë zbatim selektiv i saj".

- Për sa i përket Ballkanit Perëndimor, për të cilin do të diskutojmë sot, Greqia ka qenë gjithmonë një forcë jetike për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane. Ne vazhdojmë ta mbështesim këtë perspektivë bazuar në fitimet e pritshme dhe kapacitetet e vetë shteteve anëtare. Në këtë kontekst, dëshiroj të theksoj se, veçanërisht në lidhje me Maqedoninë e Veriut, lidershipi shtetëror dhe politik i vendit ka vendosur sistematikisht dhe me këmbëngulje që të mos e përdor emrin kushtetues të vendit në diskursin publik brenda vendit. Kjo është një shkelje flagrante e Marrëveshjes së Prespës, e cila parashikon përdorimin e emrit Maqedonia e Veriut brenda dhe jashtë vendit. Pajtueshmëria me të drejtën ndërkombëtare dhe marrëveshjet ndërkombëtare është baza e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare dhe nuk nënkupton zbatimin selektiv të saj. Rruga drejt integrimit europian mund të kuptohet vetëm me miratimin e plotë të legjislacionit europian dhe respektimin e plotë dhe të pakushtëzuar të së drejtës ndërkombëtare dhe marrëveshjeve ndërkombëtare”, tha ministri grek i Mbrojtjes.

Mbrëmë e reja Kryeministri maqedonas Hristijan Mickoski në deklaratën solemne tha: “Do të respektoj Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Maqedonisë së Veriut”, ndërsa në fjalimin e fundit pak minuta para votimit ka theksuar se nuk do të shmangë përmendjen e emrit kushtetues dhe se ai ende mbetet i përkushtuar ndaj Marrëveshjes së Prespës.

“Mbiemrin e turpshëm do ta them në betim sepse më kujton personalisht turpin që më keni bërë mua, familjes dhe fëmijëve dhe nipërve të palindur. “Do të bëj gjithçka për ta korrigjuar këtë gabim, por fatkeqësisht tani jam i pafuqishëm sepse është pjesë e Kushtetutës dhe e ligjeve”, tha Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës