Gerapetridis për Marrëveshjen e Prespës: Zbatimi selektiv i së drejtës ndërkombëtare është i palejueshëm

Giorgos Gerapetritis/ Foto: Kenzo TRIBOUILLARD / AFP / Profimedia

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Giorgos Gerapetritis, në prezantimin e sotëm në Këshillin e Punëve të Jashtme (FAC) në Luksemburg, përmendi "sjelljet kriminale të Shkupit që nga zgjedhjet e më pas" dhe vuri në dukje "interpretimin e qartë të Marrëveshjes së Prespës që vlen për të gjitha (erga omnes)”, kanë njoftuar burime diplomatike greke për mediat në Greqi, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Sipas të njëjtave burime, në takimin e ministrave të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian, kreu i diplomacisë greke ka theksuar se “zbatimi selektiv i së drejtës ndërkombëtare është i palejueshëm”, por gjithashtu ka theksuar se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor ndodhet në Evropë, nën kushtin bazë të “respektimit besnik të legjislacionit europian dhe të drejtës ndërkombëtare”.

Në drekën e punës së krerëve të diplomacisë së Unionit me homologët e tyre nga vendet e Ballkanit Perëndimor, Gerapetritis përsëriti se perspektiva evropiane është një rrugë në një drejtim, por ajo duhet të bazohet në kriteret dhe arritjet e vetë shteteve. në tre nivele: legjislacioni evropian; respektimi i rregullave themelore, demokracia, shteti i së drejtës, mbrojtja e pakicave dhe zbatimi besnik i së drejtës ndërkombëtare.

Gjithashtu, sipas të njëjtave burime diplomatike për mediat në Greqi, pas ndërhyrjes greke dhe veprimeve të shpejta diplomatike, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borrell, në prezantimin e tij, përsëriti qartë se parimi pacta sunt servanda (traktatet janë detyruese dhe duhet respektuar) është një parakusht për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës