Gjenetika nuk është faktori i vetëm: Mjekët kanë zbuluar gjashtë shkaqe të fshehura të migrenës

dhimbje koke migrene
Foto Profimedia

Migrena është një çrregullim neurologjik që shkakton dhimbje të forta që zakonisht ndodh në njëra anë e kokës, ndërsa një e treta e dhimbjeve të migrenës i prekin ato të dyja palët, thuhet "Houston Methodist" (Houston Methodist).

Në përgjithësi, një dhimbje koke migrene mund të zgjasë nga katër deri në 72 orë dhe zakonisht shoqërohet me një ose më shumë simptoma kufizuese, duke përfshirë shikim i dobët, të vjella, të përziera, marramendje, ndjeshmëri ndaj zërit, ndjeshmëri ndaj dritës, erë dhe prekje dhe mpirje në zonën e fytyrës.

Shtë vlerësuar se dy për qind OD popullsia botërore vuan nga migrena kronike, dhe kjo gjendje dobësuese zakonisht prek femrat më shpesh sesa meshkujt. Edhe pse gjenetike luan një rol të rëndësishëm në shfaqjen e migrenës, mjekët po zbulojnë se nuk është shkaktari i vetëm.

Domethënë, ato madje ekzistojnë gjashtë gjëra delikate të cilat mund të çojnë në migrenë. Siç shpjegojnë ata, shkaktarët e migrenës zakonisht ndryshojnë nga personi në person, dhe disa nga shkaktarët më të zakonshëm për t'u kujdesur për të pakësuar pak sulmet e migrenës përfshijnë:

- Konsumimi i disa llojeve të ushqimeve dhe pijeve (verë e kuqe, ushqim i kripur dhe pikant, djathë, çokollatë, agrume, alkool, mish i përpunuar, mish i tymosur, arra, fruta të thata, erëza artificiale dhe ëmbëlsues dhe të gjitha marinadat në të cilat ato përdoren ) 
– ndryshime në rutinën tuaj
– probleme me gjumin (pagjumësi, apnea)
- stresi
– ndryshimet e motit
– ekspozimi ndaj aromave dhe dritës së ndritshme

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës