Drejtori i Përgjithshëm i Departamentit të Transportit të KE-së jep dorëheqjen, përdori fluturime falas

KE/ Arkivi i fotografive

Drejtori i Përgjithshëm i Departamentit të Transportit të Komisionit Evropian (Dg Move), Henrik Holloway, do të largohet pasi u zbulua se ai pranoi fluturime falas nga Qatar Airways ndërsa ekipi i tij negocioi një marrëveshje të madhe aviacioni me vendin e Gjirit.

Ai është subjekt i një hetimi të brendshëm për fluturimet, raporton Politico i Brukselit, dhe raporton se një zëdhënës i Komisionit u tha gazetarëve se Hollolay do të zhvendoset në pozicionin e tij të ri më 1 prill.

Holloway informoi kolegët e tij për largimin e tij me email, duke deklaruar se e premtja ishte dita e tij e fundit në Dg Move.

Politico raportoi një muaj më parë se Holloway fluturoi nëntë herë në klasën e biznesit të Qatar Airways midis 2015 dhe 2021, dhe se gjashtë nga fluturimet falas u zhvilluan gjatë marrëveshjes së hyrjes në treg BE-Doha, katër prej të cilave ishin paguar nga qeveria e Katarit. ose një grup i lidhur me Katarin.

Zbulimet ndezën një stuhi kritikash, thirrje për një hetim dhe thirrje për një rishikim të rregullave.

Komisioni fillimisht këmbënguli se Holloway nuk kishte thyer asnjë rregull, por më vonë filloi të shtrëngonte të njëjtat rregulla për të siguruar që një sjellje e tillë nuk do të përsëritej në të ardhmen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës