Gashi thotë se ka vend për kompromis, por do të presë për çfarë do të merren vesh LSDM dhe AA

Afrim Gashi i ftuar në TV Alsat / 6 nëntor 2021 / foto: Alsat / printscreen

“Pasi të mbarojnë negociatat mes LSDM-së dhe Aleancës për Shqiptarët, do të diskutojmë për qëndrim apo dalje nga koalicioni qeveritar. Jemi për një kompromis për ndarjen e portofolit”, tha kreu i Alternativa. Afrim Gashi në pauzë nga takimi me anëtarësinë në Gostivar.

Gashi përmendi se autoritetet partiake do të vendosin për qëndrimin apo largimin nga qeveria. Nëse Aleanca është partnere e qeverisë dhe Alternativa mbetet, sipas Gashit ka rrugë dhe kanale për komunikim dhe bashkëpunim, sepse siç ka theksuar ai, “Alternativa është parti bashkëpunuese”.

Lidhur me spekulimet se ka kushte për të qëndruar apo larguar nga Qeveria, Gashi tha se si parti janë përballë asaj sfide, por siç shtoi ai, fatkeqësisht apo fatmirësisht do të presin të shohin se si do ta udhëheq Aleanca për Shqiptarët. negociatat me LSDM-në për të hyrë në Qeveri.

“Nëse arrihet një marrëveshje mes tyre, do të shohim nëse prishet dhe nëse ndikon në marrëveshjen tonë për të hyrë në Qeveri”, tha Gashi.

Ai shtoi se Alternativa aktualisht nuk ka vija të kuqe për partnerët e koalicionit dhe se është i gatshëm të bëjë kompromis për heqjen dorë nga disa poste ministrore.

Kryesia e partisë Alternativa sonte po zhvillon një mbledhje ku ndër të tjera po diskutohet për hapat e mëtejshëm që do të ndërmerren në rast të hyrjes së Aleancës për Shqiptarët në Qeveri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës