Gashi: Do të sigurohem që Kuvendi të jetë në shërbim të të gjithë qytetarëve

Afrim Gashi / Seanca konstituive në Kuvend / Foto: Shtypi i Lirë - Dragan Mitreski

Jovan Mitreski ia ka dorëzuar sot pasdite postin e kryetarit të Kuvendit Afrim Gashit dhe e ka uruar për zgjedhjen.

Falenderoj të gjithë qytetarët që votuan në zgjedhje dhe të gjithë deputetët që më mbështetën. Unë personalisht do të sigurohem që ta ngremë Parlamentin në një nivel më të lartë, për të qenë në shërbim të të gjithë qytetarëve, tha Gashi.

Ai paralajmëroi bashkëpunim, siç tha, me të gjitha partitë politike.
Gjëja më e rëndësishme është që të forcohen institucionet, të maturohen si shtet dhe si institucione, thekson Gashi.

Mitreski i ka uruar Gashit suksese në punën e tij.

Në mënyrën më demokratike dua të respektoj vullnetin e shumicës së udhëhequr nga VMRO-DPMNE që Afrim Gashi të zgjidhet kryetar i Kuvendit dhe në të njëjtën kohë ta përgëzoj. I uroj suksese në punën e tij dhe Kuvendit në tërësi, përfshirë të gjithë deputetët. Kuvendi në një vend demokratik është një nga institucionet më të rëndësishme dhe më të rëndësishme në të cilin zhvillohen të gjitha proceset e rëndësishme për shtetin. Prandaj është shumë e rëndësishme që në periudhën e ardhshme të vazhdojë të forcojë pavarësinë e saj, të forcojë mekanizmin e kontrollit, transparencën. Vetëm kështu do të vazhdojmë ta kthejmë besimin e qytetarëve në ligjvënës, theksoi Mitreski.

Ai falënderoi shërbimet parlamentare për bashkëpunimin e deritanishëm, për përkushtimin dhe profesionalizmin e tyre, si dhe shprehu mirënjohjen për mediat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës