The Guardian publikon një udhëzues udhëtimi në Lindjen e egër: Pesë vende të Ballkanit për t'u vizituar

The Guardian: Pesë vende të Ballkanit që duhet të vizitoni / Foto: Pexels/Unsplash

Gazeta britanike "Kujdestar” publikoi një artikull rreth Udhëtim, duke aktualizuar rajonin tonë, të cilin e quajti edhe “Lindja e egër”. U prezantuan pesë vende dhe potencialet e tyre turistike, përfshirë edhe vendin tonë.

"Mbaroi me Spanjën, Italinë dhe Greqinë?" Këto vende ofrojnë peizazhe spektakolare, vende të paprekura banje, qytete të lashta – dhe çmime të përballueshme”, kështu e nisi “The Guardian” artikullin për destinacionet turistike në Ballkan.

Mali i Zi

Me detin Adriatik në jug dhe vargmalet malore në veri, Mali i Zi është një vend i mirë për të kombinuar një pushim në plazh me një pushim më aktiv. Plazhi është i përqendruar në qytetin mesjetar të Budvës, i cili ka një bregdet ranor dhe shkëmbor 35 km të gjatë. Liqeni i Shkodrës, më i madhi në Evropën Jugore, është rreth një orë me makinë larg dhe është i përsosur për shëtitje me varkë dhe për të shijuar bukuritë natyrore.

Nuk duhet të humbisni Gjirin Bokokotor, i cili duket si një fjord dhe është i rrethuar nga male. Ky vend mbrohet edhe nga UNESCO. Rreth bregut të saj ka disa qytete mesjetare, kisha dhe manastire të shumta. Turistët mund të vizitojnë qytetin barok të Perastit, si dhe ishullin e Zojës Skrpjela. Në qytetin e Kotorrit, 1.355 shkallë të çojnë në kalanë e Shën Ivanit, me një pamje spektakolare. Në veri, pamjet përfshijnë mauzoleun malor të sundimtarit të shekullit të 19-të Petar II Petrović Njegoš, pastaj Cetinjen, ish-kryeqyteti dhe manastirin Ostrog, i cili është ndërtuar në shkëmb.

“Ekziston edhe Parku Kombëtar Durmitor me pyjet, liqenet dhe malet e tij, i cili është destinacioni përfundimtar i aventurës në natyrë në Mal të Zi. Zhabljaku, qyteti më i lartë në Ballkan (1.456 metra), është gjithashtu një bazë e mirë. Vizitorët mund të bëjnë zip-line mbi 1,3 km të kanionit të thellë Tara, të lundrojnë në lumin Tara dhe të notojnë në Liqenin e Zi”, shkroi Guardian.

Косово

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe mbetet një destinacion turistik kryesisht i pazbuluar, ndoshta ende i lidhur me luftën njëvjeçare në 1998. Por sot është një vend i sigurt për të udhëtuar, me pak turma dhe çmime të ulëta. Edhe pse pa dalje në det, Kosova përbëhet nga dy fusha të mëdha të rrethuara me male me 50 maja më të larta se 2.000 metra. Kjo do të thotë ecje e madhe, hipur mbi kalë dhe ski. Duke pasur parasysh se nuk ka det, noti në pishina natyrore është i popullarizuar – ujëvarat e Mirushës kanë kanione, shpella dhe 13 liqene.

Ka një jetë të gjallë nate në kryeqytet, Prishtinë, dhe në qytetin e dytë, Prizren. Kjo është pjesërisht për shkak të faktit se ky vend ballkanik ka popullsinë më të re në Evropë – më shumë se 65 për qind e njerëzve janë nën 30 vjeç. Këto dy qytete kanë gjithashtu shumë xhami, muze dhe monumente.

Pamjet kryesore përfshijnë katër manastire dhe kisha nën mbrojtjen e UNESCO-s – Deçani, Peja, Graçanica dhe Ljevishi, më pas streha e arinjve, e cila është shtëpia e arinjve kafe evropianë të shpëtuar nga robëria nga organizata humanitare Chetiri Shepi, dhe Shpella e Mermerit ose Gadime, e plotë. të stalagmiteve dhe stalaktiteve të kristalizuara.

Sllovenia

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Sllovenia (@slovenia)

Sllovenia ka një kryeqytet simpatik - male, liqene dhe pyje, verëra të shkëlqyera. Ljubljana, një kryeqytet kompakt, është ndërtuar rreth lumit Ljubljana, me ndërtesa barok dhe habsburg në të dy brigjet. Mund të shijoni një gotë verë në një tarracë buzë lumit, dhe qyteti ka gjithashtu një kështjellë në majë kodre, galeri arti, teatro dhe muzeume (me skeletin e vetëm të plotë të mamuthit në Evropë në Muzeun e Historisë Natyrore), arkitekturën ikonike të shekullit të 20-të dhe parkun pyjor Tivoli .

Në pjesën veriperëndimore të vendit, pamjet kryesore janë liqeni spektakolar i Bled dhe liqeni Bohinj. Në anën tjetër të maleve, Lugina e Soçës më pak e vizituar ofron ecje, rafting dhe kajak në verë, dhe ski dhe snowboard në dimër. Duke lëvizur në jug, shpellat e Postojnës dhe Shkoçjanit dhe kalaja e Predjamit, e ndërtuar në hyrje të shpellës, janë që duhet parë. Pirani është një qytet me kartolina në bregdet, me arkitekturë italiane që pasqyron shekujt e sundimit venecian.

Sllovenia Lindore është vend i verës – qyteti i gjallë i Mariborit krenohet me hardhitë më të vjetra në botë – dhe është një zgjedhje e mirë për një qëndrim në fermë. Ptuj, qyteti më i vjetër në Slloveni, është një vend i këndshëm për një udhëtim ditor.

Bosnjë dhe Hercegovinë

Një vend tjetër i lidhur me luftërat e viteve 1990, Bosnja dhe Hercegovina, është rikthyer në 'shtegun e shpinës'. Kryeqyteti i Sarajevës është krahasuar me Stambollin ose Jerusalemin për shkak të qytetit të tij të vjetër, Baščaršija, plot me pazare, xhami dhe restorante. Por historia e fundit nuk duhet harruar, kështu që ju mund të vizitoni Muzeun Historik dhe Muzeun e Tunelit të Shpëtimit, të cilët tregojnë historinë e rrethimit katërvjeçar që vrau 10.000 njerëz në vitet 1990.

Mostari, në jug, është atraksioni i dytë më i madh i vendit, një qytet i famshëm për Urën e Vjetër të bukur – vizitorët mund të paguajnë për të kërcyer nga ajo nëse guxojnë. Më pak turistike (dhe më e gjatë) është ura Arslanagića në qytetin e bukur të Trebinjes në skajin jugperëndimor. Qytete të tjera të famshme janë Travniku, ish-kryeqyteti osman dhe Jajce me ujëvarën e saj spektakolare.

Rafting është i popullarizuar nga marsi deri në tetor, dhe një nga rajonet më të mira për rafting është rreth qytetit të Bihacit, në lumin e shpejtë Una. Opsione të tjera përfshijnë ecje shumëditore në Parkun Kombëtar Sutjeska, qëndrime gjatë natës në kasolle malore dhe një shteg 10-ditor për biçikleta malore nga Mostari në Sarajevë. Shoferët qëndrojnë në konvikte dhe akomodime private dhe hanë ushqim lokal. Në dimër, ski është në dispozicion në Bjelasnica dhe Jahorina, në jug të Sarajevës.

Maqedonia Veriore

Kisha “Sht. Jovan Kaneo”, simboli i Ohrit
Kisha “Sht. Jovan Kaneo”, simboli i Ohrit / Foto: Pexels/Tamara Jovicic

Maqedonia e Veriut është një vend malor por i gjelbër ballkanik. Edhe pse mund të jetë pa dalje në det, ai është i bekuar me liqene, më i famshmi prej të cilëve është Liqeni i Ohrit. Është një nga më të vjetrit dhe më të thellët në Evropë, por ka edhe Prespën, Dojranin dhe më shumë se 50 liqene më të vegjël.

Liqeni i Ohrit, i cili mbrohet nga UNESCO, është atraksioni më i madh, i rrethuar nga manastire antike, bare plazhi dhe restorante peshku. Aktivitetet përfshijnë klasa gatimi buzë liqenit, xhiro me biçikletë elektronike, udhëtime me varkë dhe paragliding. Qyteti me të njëjtin emër është plot me kisha dhe monumente, dhe përgjatë liqenit ka fshatra piktoreskë peshkimi.

Shkupi, kryeqyteti, është më pak tërheqës, por ka një kështjellë bizantine plus shtesa moderne si Muzeu i Artit Bashkëkohor. Parku Kombëtar i Mavrovës, në një liqen tjetër dhe shtëpia e arinjve, ujqërve dhe rrëqebullit, ofron shëtitje, çiklizëm, kalërim dhe not në verë dhe ski në dimër. Aty ndodhet edhe manastiri piktoresk i St. Jovan Bigorski nga shek. Parqe të tjera kombëtare janë Galiçica, e vendosur midis liqenit të Ohrit dhe Liqenit të Prespës, dhe Pelister, një mal me dy liqene.

Video e ditës