GALERIA: Institucionet e BE-së të ndriçuara me ngjyrat e flamurit të Ukrainës

HOSLET EPA-EFE / OLIVIER

BE rikonfirmon mbështetjen e saj të palëkundur për Ukrainën me gjithçka që është e nevojshme, në mënyrë që ajo të fitojë këtë luftë dhe të rivendosë paqen, tha Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm në një deklaratë në X.

Me rastin e dyvjetorit të fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës, disa ndërtesa në Bruksel, përfshirë institucionet e BE-së, mbrëmë janë ndriçuar me ngjyrat e flamurit të Ukrainës.
BE rikonfirmon mbështetjen e saj të palëkundur për Ukrainën me gjithçka që është e nevojshme, në mënyrë që ajo të fitojë këtë luftë dhe të rivendosë paqen, tha Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm në një deklaratë në X.

BE në flamurin e Ukrainës
Foto: X

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borrell, nga ana tjetër, tha se BE-ja ka qenë në anën e popullit ukrainas që nga "mëngjesi tragjik që ndryshoi historinë e Evropës", por nuk do të ndryshojë hartën. të Ukrainës përsëri me forcë.

Foto: X

Forcat ruse pushtuan Ukrainën më 24 shkurt 2022, duke nisur ofensivën më të madhe ushtarake në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke rezultuar në të paktën 10.000 civilë dhe qindra mijëra viktima ushtarake, 3,6 milionë persona të zhvendosur brenda vendit dhe 6,3 milionë refugjatë ukrainas në vende të tjera.

Foto: X

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës