GALERIA: Foto nga protesta e mbrëmjes së sotme para Kuvendit dhe Qeverisë

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Disa mijëra persona morën pjesë në tubimin e sotëm kundër propozimit francez, i cili është pjesë e protestave të organizuara nga opozita, të cilat u zhvilluan për të tretën ditë radhazi. Protesta kaloi në një atmosferë të tensionuar dhe ishte në prag të përshkallëzimit të dhunës më të madhe, kur disa prej protestuesve depërtuan gardhin mbrojtës para Qeverisë dhe shtypën kordonin e policisë, ndërsa hodhën shishe, vezë dhe gurë në drejtim të policisë dhe godina e qeverisë.

Një pjesë e turmës u zhvendos më pas para Kuvendit, ku edhe shtynë gardhin mbrojtës dhe hodhën vezë, por edhe kënduan këngë patriotike, brohoritën “Dorëheqje” dhe parulla fyese për presidentin dhe kryeministrin.

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI
Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI
Foto: VMRO-DPMNE
Foto: VMRO-DPMNE
Foto: VMRO-DPMNE
Foto: VMRO-DPMNE
Foto: Alsat M

Një pjesë e mediave kanë publikuar edhe foto të personave me fantazma në protestë.

Foto: Local.mk
Foto: Local.mk
Foto: Twitter
Video e ditës