GALERIA | Festivali i 75-të i Filmit në Kanë: Zelenski i drejtohet audiencës, Forrest Whitaker fiton Palmën e Artë

Festivali i 75-të i Filmit në Kanë, Foto: EPA

Pasi u anulua në vitin 2020 për shkak të pandemisë, Festivali i Filmit në Kanë rikthehet në vitin 2021, por nën maska ​​dhe kufizime, dhe këtë vit yjet ishin gati të kanalizonin sërish energji magjepsëse. Në hapjen e së martës, një paradë me koreografi të kujdesshme në tapetin e kuq që çoi në shkallët e Teatrit Lumière, riktheu shkëlqimin e një prej garave më të mëdha të filmit, Efira.

Ata parakaluan në tapetin e kuq Eva Longoria, Julien Moore, Berenice Bejo, Lashanna Lynch dhe shume te tjera. Ndër shfaqjet më të pritura të Hollivudit janë "Top Gun: Maverick", "Elvis", ndërsa 21 filma do të konkurrojnë për Palmën e Artë prestigjioze. Në jurinë zyrtare të drejtuar nga aktori francez Vincent Lydon janë yje si Deepika Padukone, Rebecca Hall, Numi Rapas, Jasmin Trinka. Asgar Faraday, Jeff Nichols, Lage Lai и Joachim Trier, përcjellë media të huaja.

Juria e ekspertëve, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO RECROP
Juria e ekspertëve, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO

Khan i dha Palmën e Artë Forrest Whitaker, i cili mori duartrokitje nga publiku. Whitaker, i cili fitoi çmimin e Kanës për aktorin më të mirë 34 vjet më parë për rolin e tij si Charlie Parker në filmin "Zog" të Clint Eastwood, tha se ai mund të dëgjonte ende këngën e Clint-it ndërsa ngjitej shkallët për në Pallatin e Festivaleve dhe Kongresmenëve. Clint! ”Në veshët e tij. Eastwood është një nga të paktët që i është dhënë Palma e Artë.

Forrest Whitaker, Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN
Forrest Whitaker, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO

Edicioni i 75-të filloi me një vështrim në luftën Rusi-Ukrainë dhe një fjalim video të drejtpërdrejtë nga presidenti ukrainas Volodimir Zelenski para një publiku të veshur zyrtarisht që u mblodh për premierën e komedisë zombie Michel Hazanavicius Prerja përfundimtare.

Zelenski, Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Zelenski mori një ovacion të fortë dhe foli gjatë për lidhjen mes filmit dhe realitetit. Ai përmendi filma të tillë si "Apocalypse Now" të Francis Ford Coppola dhe "The Great Dictator" nga Charlie Chaplin, duke thënë se ndryshojnë nga rrethanat aktuale të Ukrainës. Ai citoi fjalimin e fundit të Chaplin në "Diktatori i Madh" në vitin 1940, "Urrejtja e njerëzve do të kalojë dhe diktatorët do të vdesin dhe pushteti që ata kanë marrë nga populli do t'i kthehet popullit".

“Ne kemi nevojë për një Chaplin të ri, i cili do të tregojë se kinematografia e kohës sonë nuk është e heshtur”, u lut Zelenski.

Presidenti ukrainas u kërkoi kineastëve të mos "heshtin" pasi qindra vazhduan të vdisnin në Ukrainë, lufta më e madhe e Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore, dhe të tregonin se kinemaja "është gjithmonë në anën e lirisë".

Zelenski, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO

Organizatorët e festivalit kanë ndaluar rusët e lidhur me qeverinë të marrin pjesë këtë vit. Disa filma nga regjisorë të shquar ukrainas janë planifikuar të shfaqen, duke përfshirë një dokumentar mbi Sergei Loznica Historia Natyrore e Shkatërrimit. Filma nga regjisori lituanez Mantas Quedaravicius para se të vritej në Mariupol në prill, do të tregojë e fejuara e tij Hanna Bilobrova.

Edhe "Final Cut", filmi i fundit i regjisorit Hazanavichius, është riemërtuar "Z" pasi protestuesit ukrainas vunë re se shkronja Z simbolizonte mbështetjen për luftën ruse në Ukrainë.

Partneri i ri i festivalit “TikTok” këtë vit befasoi shumë njerëz. Festivali pret krijues të TickTock nga e gjithë bota dhe mban një konkurs të veçantë për videot më të mira (shumë të shkurtra) të krijuara gjatë festivalit. Thierry Fremo, drejtori artistik i Kanës, megjithatë, tha se TickTock nuk ishte e ardhmja e filmit.

“Filmi mbetet arti i fundit”, tha Fremo.

GALERI:

Anëtarët e jurisë, Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN
Forrest Whitaker, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Urvashi Rautella, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Amandine Petit, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Talia Storm, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Trupi Farana, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Alice Abdel Azis, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Frederick Bell, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Lori Harvey, Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN
Lori Harvey, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Catherine Langford, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Eva Longoria, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Julien Moore, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Julien Moore, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Deepika Padukone, Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN
Nikolai Koster dhe Nukaka Koster Waldau, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Benjamin Bule Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Forrest Whitaker dhe Audrey Azule, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Lashana Lynch, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Lolita Chama, Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN
Agatha Rosell, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Ariana Labe, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Rosie de Palma, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Tony Gatlif, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Ai Haidara, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Iris Mitenar, Foto: EPA-EFE / GUILLAUME HORCAJUELO
Alex Lutz, Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER
Video e ditës