GALERIA | Edicioni i 27-të i "Mollëkuqes së Artë": Sashko Kotsev ia ktheu buzëqeshjen publikut

Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric

Dje në mbrëmje u mbajt edicioni i 27-të i shfaqjes më të njohur të çmimeve maqedonase në fushën e kulturës popullore në Maqedoni - "Mollëkuqe e artë".

Publiku i shumtë në sallën e mbushur me kapacitete “Boris Trajkovski”, pati rastin të shijojë një shfaqje katër orëshe, të mbushur me shumë muzikë, valle dhe humor.

Nën moton "Kush pret do të presë, është e drejtë të ketë radhë", organizatorët e manifestimit i qëndruan besnikë mendimit të tyre kritik për aktualitetin në vend dhe paraqitën me humor problemet e përditshmërisë sonë.

Ranko Petroviq, pronar i radios "Bubamara" / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric

Aktiviteti u hap nga aktorët e rinj të serialit televiziv "Kampi i kallajit", e cila fitoi çmimin për serialin më të mirë për adoleshentët e vitit 2023. Menjëherë pas tyre, ekipi i "Peter Pan", e cila mori një statujë për shfaqjen më të mirë të baletit për fëmijë.

Milanka Rashiq pati nderin të shpallte themeluesin e studios së kërcimit Rhythm Plus, Todor Miladinov, dhe për t'i dhënë çmimin e vlerave të qëndrueshme për afirmimin e kërcimit. Publiku u magjeps nga momenti kur Rashiq dhe Miladinov kërcenin në skenë.

Todor Miladinov dhe Milanka Rashiq / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric

Për habinë e madhe të të pranishmëve, aktori doli në skenë Sasko Kocev, e cila nuk ishte pjesë e “Golden Ladybug” vitin e kaluar. Në stilin e tij ka bërë shaka për çështjen e ID-së.

- Kam marrë edhe pasaportë. Nuk ishte me lidhje, por me metodën e lashtë: “Vetëm do të pyes”. Dhe cila është ajo procedurë e shpejtë nëse prisni një javë për një pasaportë? Procedurë e shpejtë është t'i jepni vetes 6.600 denarë dhe menjëherë do t'ju japin pasaportën. Ashtu si kur blen një hamburger, të japin pas një procedure të shpejtë - tha Kotsev.

Sashko Kotsev / Foto: "Sloboden pechat"/Slobodan Djuric

Kotsev më pas ia dorëzoi çmimin për vlera të qëndrueshme Dr. Miodrag Vrçaakovski, i cili me këtë rast ka kujtuar bashkëpunimin shumëvjeçar me kompozitorin Kire Kostov, i cili vdiq në vitin 2023.

Në edicionin vjetor të "Mollëkuqes së Artë", Kire Kostov u nderua me çmimin pas vdekjes për arritje jetësore. Për nder të tij, Tamara Todevska këndoi antologjinë "Kur të ikësh". Helena Blagne, Andrijana Janevska këndoi "Tajno moja" më Tose Proeski.

Sashko Kotsev dhe Miodrag Vrchakovski / Foto: "Sloboden pechat"/Slobodan Djuric

Këngëtari Dragan Mijalkovski është fituesi vjetor i çmimit më të rëndësishëm të "Mollëkuqes së Artë" - çmimi i arritjes së jetës. Statuetën ia dhuroi aktori Igor Dzambazov, i cili është një mysafir i rëndësishëm në çdo edicion të këtij eventi.

Pasi falënderoi publikun për mbështetjen e tyre ndër vite, Mijalkowski këndoi hitet e tij më të mëdha - "Tell me", "Na 223-305" dhe "Kaži svata draga".

Dragan Mijalkovski / Foto: "Sloboden pechat"/Slobodan Gjuriq

Sa për të ftuarit rajonal, dhe këngëtarja serbe Zeljko Samarxhiç mori çmimin Enduring Musical Values ​​Award. Si gjithmonë, ai arriti të tronditë turmën me hitet e tij plot energji.

Ndër fituesit e tjerë të sivjetmë "Zonjë e artë" ishin Nino Velichkovski (vlera të qëndrueshme në muzikën popullore), Vlado Janevski (koncerti i vitit), Andriana Janevska (këngëtarja e vitit), Aleksandar dhe Dac (dyshja e vitit). ) DNA dhe Vrçak me "Posrechtna" (kënga e vitit), "Macedoniyo, ne të mbajmë në zemrën tonë" (albumi i vitit), Sergej Dimovski (aktori i vitit), Natalia Teodosieva (aktorja e vitit), Kire Lazarov (legjenda e sportit) Igor Stefanovski (atlet i vitit), Rambo Amadeus (vlera unike muzikore) etj.

Nino Velichkovski / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric
Vlado Janevski / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric
Zeljko Samardzic / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric
Andriana Janevska / Foto: "Sloboden pechat"/Slobodan Gjuriq
Igor Djambazov / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric
Kire Lazarov / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric
Rambo Amadeus / Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës