Gala dhe Salvador Dali: Një histori dashurie e lavdishme dhe helmuese

Foto: EPA-EFE / ANATOLY MALTSEV

Salvador Dali ishte një art më vete. Ai jetonte në stilin e krijimit të tij artistik dhe vazhdimisht kishte frikë se mos do të ndalonte së krijuari. Kohezioni i sëmundjes, talenti, inteligjenca dhe ambicia e sollën në kulmin artistik.

Historia e Dalit të madh fillon me historinë e një dashurie. Për një grua dhe bashkëshort, për një shoqëruese dhe muze besnike. Për kujdesin dhe edukimin e pafund të mendjes së Dalit, për këmbënguljen dhe besimin që çuan në realizimin dhe suksesin e artistes së njohur, thotë "24 shtatë".

Ndikimi i Gala në artin e Dalit

Gala ishte dhjetë vjet më i madh se Dali dhe u takuan kur ai ishte 26 vjeç. Ajo njohu talentin e tij të madh dhe ndjeu shpirtin e tij artistik dhe më pas vendosi të bënte më të mirën për të realizuar potencialin e tij.

Kur u martuan, Dali ishte thjesht një artist tjetër i varfër dhe i panjohur. Ai pikturonte dhe vizatonte gjithçka që shihte, dhe arti i tij ishte kaotik. Vetëm pasi Gala erdhi në jetën e tij, Dali zhvilloi disiplinën dhe ndjekjen e pikturës së vërtetë.

I dashuri i tij i tha se duhej të pikturonte si mjeshtrit e vjetër - me vaj në kanavacë. Ishte atëherë që ai filloi të hynte në surrealizmin e tij.

Megjithëse veprat e tij u pritën mirë nga kritika në atë kohë, ato nuk u shitën fare në fillim. Por Gala ishte këmbëngulëse - ajo udhëtoi në të gjithë Spanjën dhe shiti vetë pikturat e burrit të saj.

Salvador dhe Gala Dali / Facebook
Salvador dhe Gala Dali / Foto: Facebook

Qëndrimi në Amerikë

Në vitin 1939, Dali dhe Gala shkuan në Shtetet e Bashkuara dhe, për fat, artisti spanjoll u pëlqeu amerikanëve. Ai ishte një showman absolut dhe për pak kohë magjepsi Hollywood-in.

Alfred Hitchcock e punësoi atë për të pikturuar një vizion të një ëndrre në një nga filmat e tij, dhe Walt Disney i kërkoi të punonte në një film të animuar që do të tregonte dritën e surrealizmit dhe do ta afronte atë drejtim me publikun. "Destino" është një film i shkurtër i animuar i lëshuar vetëm në vitin 2003, sepse në kohën kur u krijua ishte shumë surreal për t'u shfaqur.

Pikturat e tij filluan të shiten deri në vitin 1943, kur një çift i pasur nga Kolorado - Reynolds dhe Eleanor Morse ata panë veprat e tij në një ekspozitë dhe u bënë mbrojtësit e tij për gjithë jetën. Që atëherë, çmimet e pikturave të tij filluan të rriten.

Piktura "Galarina" e vitit 1945 / Foto: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Gala si menaxher i Salvador Dali

Salvador Dali u ngjit në krye dhe emri i tij u bë më i madh se të gjithë bashkëkohësit e tij. Gala ishte një element kyç i suksesit të tij. Ajo ishte udhërrëfyesi i tij, mbështetja e tij më e madhe dhe, sipas Dalit, mbretëresha e tij. Siç tha ajo vetë, ajo kujdesej për jetën, dhe ai kujdesej për artin.

Ajo shiti pikturat, menaxhoi llogaritë, financat dhe kontratat - gjithçka që Dali nuk mund t'i bënte. Ndërsa Gala kujdesej për gjithçka, Dali ishte krejtësisht i paaftë për botën reale, nuk dinte vlerën e parave dhe nuk njihte monedhat. Sipas një anekdote, artisti pagoi 100 në vend të 10 dollarëve për një shofer taksie.

Foto: EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Kriza në martesë

Kriza në martesën e tyre filloi të ndërtohej kur Gala papritmas fitoi një reputacion si një grua që nuk duhej të zhgënjej dhe një grua që ishte gjithmonë e gatshme për konflikt. Duket se ajo nuk pushoi së tërhequri më të rinj, me të cilët kishte edhe lidhje, por kjo nuk e shqetësoi Dalin.

Marrëdhënia e tyre filloi të ndryshojë papritur - nën fasadën e errët të famës, së bashku ata filluan të krijojnë një realitet pervers. Dally dhe Gala filluan të organizonin orgji dhe në të njëjtën kohë u distancuan nga njëri-tjetri.

Më pas ata u kthyen në Spanjë, me justifikimin se Dali kishte humbur frymëzimin e tij për artin. Për të ripërtërirë dashurinë e tyre, ata blenë një shtëpi të vogël në një fshat spanjoll. Megjithatë, ky vendim doli të ishte i gabuar. Ndërsa Gala aspironte për një jetë të qetë, Dali donte të jetonte në qendër të vëmendjes.

Foto: EPA-EFE / Enric Fontcuberta

Çështja Amanda Lear

Gala filloi të jetonte veçmas nga Dali dhe filloi të udhëtonte vetëm gjithnjë e më shpesh. Ajo haptas filloi të flirte me të rinjtë dhe të kishte lidhje me ta. Dally tha se i dukej e mrekullueshme dhe magjepsëse që një grua e vjetër si Gala mund të joshte të rinjtë. Ai kurrë nuk pushoi së dashuruari me të.

Gjatë qëndrimit të tij në Paris në vitin 1965, Salvador Dalí filloi një lidhje me modelen e atëhershme të famshme Amanda Lear, me të cilën kaloi pesëmbëdhjetë vitet e ardhshme të jetës së tij. Gala pranoi Amandën dhe për disa kohë të tre udhëtuan së bashku dhe befasuan publikun me pamjen e tyre. Më në fund, Gala i kërkoi Dalit t'i blinte vilën e premtuar në Pubol dhe ta linte të qetë. Ai e mbajti fjalën dhe Gala u largua përgjithmonë.

Largimi i saj preku Dalin më shumë sesa tregoi ai fillimisht. Ai qëndroi me Amandën, por gjithsesi idealizoi mbretëreshën e tij. Për të, ajo mbeti përgjithmonë një perëndeshë, nënë dhe udhërrëfyese, shpëtim dhe strehë e paarritshme. Ajo ia ndaloi vizitat dhe i tha se mund të vinte vetëm kur të merrte një ftesë me shkrim. Njëra nga “shtyllat” që e mbante lart rrëshqiti papritur.

Foto: EPA/TOM MIHALEK

Jeta e Dalit pa Gala

Kur mbushi 70 vjeç, artisti u sëmur nga sëmundja e Parkinsonit, e cila ndikoi drejtpërdrejt në pikturën e tij. Kur Gala e dëgjoi këtë, u zemërua shumë. Ajo foli se ai ishte i padobishëm, se ai nuk duhet të ekzistonte nëse nuk pikturonte. Ajo u bë e pangopur dhe e frikësuar për të ardhmen e saj. Përveç gjithë dashurisë që ndanin dikur, ajo pa edhe një burim parash.

Gala vdiq disa vjet më vonë, dhe Dali u tërhoq plotësisht në vetvete dhe nuk u largua nga dhomat e errëta të shtëpisë së tij. Ai refuzoi të pinte ujë dhe kështu pothuajse shkaktoi vdekjen. Sjellja e tij u interpretua si vetëvrasje...

Vitet e fundit të jetës i kaloi në dhomat private të muzeut të tij, në errësirë ​​të plotë dhe depresion të rëndë.

Të famshmit paragjykues: Pablo Picasso nuk hodhi rrobat e tij të vjetra, preu flokët dhe preu thonjtë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës