G7 u kërkon rebelëve jemenas që të lirojnë ekuipazhin dhe të kthejnë anijen e kapur të ngarkesave Galaxy

Ministrat e jashtëm të Grupit të Shtatë demokracive liberale më të pasura (G7) u bënë thirrje sot rebelëve Houthi në Jemen që të "ndalojnë menjëherë" kërcënimet ndaj trafikut detar dhe të lirojnë ekuipazhin e anijes së mallrave Galaxy Leader, të cilën e kapën në Detin e Kuq dhjetë. ditë më parë. .

“U bëjmë thirrje të gjitha palëve që të mos rrezikojnë apo pengojnë ushtrimin ligjor të të drejtave dhe lirive të lundrimit të të gjitha anijeve”, thuhet në njoftimin e ministrave të G7.

Grupi u bëri thirrje rebelëve jemenas që të "përfundojnë menjëherë sulmet ndaj civilëve dhe kërcënimet ndaj korsive ndërkombëtare të anijeve dhe anijeve tregtare dhe të lirojnë anijen, të cilën ata e kapën ilegalisht në ujërat ndërkombëtare më 19 nëntor, dhe ekuipazhin e saj".

Huthi, aleatë të Iranit, kapën anijen tregtare me 25 anëtarë të ekuipazhit në shenjë hakmarrjeje për luftën e Izraelit kundër Hamasit në Gaza.

Anija Galaxy Leader operohet nga një kompani japoneze, por i përket një kompanie britanike që është në pronësi të një biznesmeni izraelit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës