“Freedom House”: Qeveritë në mbarë botën po shtojnë represionin ndaj gazetarëve

Regjimet autoritare po arrijnë gjithnjë e më shumë përtej kufijve të tyre për të sulmuar, frikësuar dhe arrestuar gazetarët në një përpjekje për të kontrolluar informacionin dhe për të zhdukur mospajtimin, sipas një raporti të ri të publikuar sot nga Freedom House.

Raporti zbuloi se midis 2014 dhe 2023, të paktën 112 akte të represionit transnacional janë kryer kundër gazetarëve nga 26 qeveri, duke përfshirë ato të Bjellorusisë, Kamboxhias, Kinës, Iranit, Pakistanit, Rusisë, Arabisë Saudite dhe Turqisë.

Sulmet fizike, dëbimet e paligjshme, ndalimet dhe ngacmimet në internet kundër anëtarëve të familjes janë ndër taktikat e përdorura nga regjimet autoritare për të ndjekur penalisht gazetarët që punojnë nga mërgimi.

"Kapitulli i fundit në një libër autoritar në rritje është të ndjekim gazetarët e mërguar që thonë të vërtetën për prioritetet, performancën dhe keqbërjet e regjimit," tha Michael Abramowitz, president i Freedom House.

Analiza e re vjen në një kohë kur sulmet ndaj mediave të lira dhe të pavarura po rriten globalisht dhe më shumë gazetarë po detyrohen të punojnë nga mërgimi.

Raporti bazohet në intervista me më shumë se një duzinë gazetarësh të mërguar dhe zbulon se si represioni transnacional ka ndikuar në jetën e tyre dhe ka penguar ndjeshëm punën e tyre vendimtare.

Gazetarët e dëbuar jetojnë me kërcënimin e dëmtimit fizik, arrestimit dhe rrëmbimit, gjë që pengon aftësinë e tyre për të udhëtuar, për të komunikuar me burime dhe për të raportuar për çështje të ndjeshme.

Kërcënimet dixhitale si sulmet kibernetike, mbikëqyrja dhe ngacmimet ndikojnë në aftësinë e tyre për të arritur audiencën e tyre.

Ndërkohë, fushatat e shpifjeve minojnë besueshmërinë e tyre dhe frikësimi i anëtarëve të familjes ka pasoja të mëdha psikologjike.

Përpjekjet e autokratëve për të heshtur gazetarët në mërgim mund të rrisin koston e mirëmbajtjes së mediave të diasporës dhe të krijojnë pengesa për zhvendosjen në një vend të tretë të sigurt, vuri në dukje raporti.

Ndër të tjera, Freedom House rekomandon mbështetjen e gazetarëve dhe mediave në mërgim, krijimin e rrugëve të qarta për gazetarët e mërguar për të marrë statusin e përhershëm ligjor në vendet pritëse, zhvillimin e një plani për përhapjen e ndërgjegjësimit për shtypjen transnacionale dhe investimin në mbështetjen psikologjike për gazetarët e prekur nga shtypja transnacionale. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës