Frederiksen në Lviv për një takim me Zelenskin

Zelensky dhe Frederiksen / Foto EPA-EFE/Mads Claus Rasmussen

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen u takua sot me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, një ditë para përvjetorit të dytë të pushtimit rus.

Ajo dhe Zelensky vizituan varrezat dhe bënë nderimet e tyre për ushtarët e rënë, tha zyra e presidentit ukrainas.

Ne kurrë nuk do t'i harrojmë heronjtë që mbrojtën pavarësinë, lirinë dhe të ardhmen tonë”, shkroi Zelensky në “X”.

Danimarka, një anëtare e NATO-s dhe BE-së, i ofron mbështetje të fortë Ukrainës dhe është një nga vendet që ofron mbështetjen më të madhe ushtarake për Kievin, krahasuar me madhësinë e ekonomisë së saj.

Danimarka njoftoi dje një paketë ndihme ushtarake prej 247,4 milionë dollarësh dhe u bëri thirrje aleatëve që të rrisin ndihmën për Ukrainën për të fituar luftën kundër Rusisë.

Ndihma totale e Danimarkës për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus dy vjet më parë është rritur në 33,3 miliardë korona daneze, ose 4,84 miliardë dollarë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës