Francezët mbrojtën Gjokoviçin për shkak të Messit

Foto: EPA-EFE/Daniel Perez (Djokovic) - EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH (Messi)

Zgjedhja e Lionel Messi për “atletin e vitit” sipas britanikes “Times” shkaktoi reagime të stuhishme në një pjesë të publikut sportiv. Argjentinasi fitoi Kupën e Botës por në fund të vitit 2022, ndërsa gjatë vitit 2023 pati një vit mjaft zhgënjyes në të cilin u largua nga futbolli evropian.

Një reagim ka ardhur edhe nga portali francez i specializuar në tenis "welovetennis.fr" prej nga e konsiderojnë atë Ковиokovi. thjesht nuk kishte konkurrencë në 2023.

“Ashtu si shumica e sportdashësve, ne vërtet e duam Lionel Messin në redaksinë tonë. Ai u bë kampion bote me Argjentinën për herë të parë në karrierën e tij dhe meriton të gjitha lëvdatat. Por ka kufij. Duke qenë se britanikja “Times” e shpalli atletin më të mirë të vitit 2023, ne kemi të drejtë të vëmë në dyshim besueshmërinë e këtij çmimi.

Pa shkuar shumë larg në prizmin pro tenisit, na duket se Novak Gjokoviç e meriton këtë njohje. “Ndryshe nga futbollisti argjentinas, tenisti serb, në moshën 36 vjeçare, ka luajtur deri në katër finale të Grand Slam-it në vitin 2023 dhe tri prej tyre i ka fituar në periudhën nga janari deri në shtator”, thuhet në tekst.

Në përfundim të tekstit ata kërkojnë më shumë respekt për Gjokoviqin.

“Nuk do të futemi në teori konspirative dhe do të vëmë në dyshim talentin e Messit, por mund të themi se Novak Gjokoviç meriton pak më shumë respekt nga disa media për gjithçka që ka arritur në karrierën e tij”, përfundoi francezi.

Ndryshe, ndryshe nga “The Times”, Gjokoviq është kandidati kryesor për fitimin e njohjes “sportisti i vitit” në përzgjedhjen e “BBC”. Messi është fituesi i vitit të kaluar në përzgjedhjen e “BBC”, por këtë vit nuk është as në garën e shkurtër.

Gjokoviç i preferuari për çmimin e sportistit të vitit në BBC

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës