Francezi dënohet me tetë vjet burg në Iran për spiunazh

Benjamin Brier / Foto: MPB

Pas më shumë se një viti e gjysmë në paraburgim në Iran, Francezi Benjamin Brier Ai u dënua me tetë vjet e tetë muaj burg për spiunazh dhe propagandë kundër regjimit, ndërsa familja dhe avokati i tij e cilësuan vendimin si politik dhe iu drejtuan qeverisë franceze për ndihmë.

Brier, 36 vjeç, ka pretenduar gjithmonë se ishte një turist dhe u arrestua në maj 2020 për fotografimin e zonave të kufizuara me një dron në një park natyror në Iran.

Ai është ndaluar në burgun Valikabad në Mashhad në verilindje të vendit dhe ka qenë në grevë urie që nga fundi i dhjetorit për të protestuar ndaj kushteve të paraburgimit. Ai u paraqit në gjykatë në Mashhad të enjten në një seancë të mbyllur, thanë aktivistët iranianë në mërgim.

“Benjamin Brier padyshim nuk ka - dhe nuk ka pasur kurrë - një gjykim të drejtë para gjyqtarëve të paanshëm. "Ai nuk ka të drejtë të mbrohet, nuk ka qasje në aktakuzë dhe nuk ka mundësi për të përgatitur dhe paraqitur një mbrojtje para një gjykatësi revolucionar," tha avokati i tij, Philip Valent, për AFP, duke shprehur shqetësimin për shëndetin e klientit të tij.

“Familja e Benjamin Brier u bën thirrje autoriteteve franceze sot që ta lejojnë atë të kthehet në shtëpi sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai, duke shtuar se klienti i tij “mohoi me forcë çdo keqbërje dhe u kërkoi autoriteteve franceze t'i jepnin fund këtij makthi”.

Ministria e Jashtme franceze ende nuk i është përgjigjur një kërkese të një agjencie lajmesh.

Dhjetra shtetas të huaj janë arrestuar në Iran, kryesisht me shtetësi të dyfishtë, të cilën OJQ-të e kanë dënuar si një politikë pengmarrjeje që kërkon lëshime nga qeveritë e huaja. Familjet e tyre i konsiderojnë absurde akuzat ndaj tyre si spiunazh dhe kërcënim ndaj sigurisë së shtetit.

Brier, me sa dihet, është i vetmi shtetas perëndimor në Iran që nuk ka pasaportë iraniane. Republika Islamike ka organizuar disa shkëmbime të të burgosurve me vendet e huaja gjatë viteve të fundit.

Video e ditës