Përfundon presidenca franceze, nuk ka informacione për propozim të ri për heqjen e vetos bullgare

Emanuel Macron / 14 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / GONZALO FUENTES

Presidenca franceze e BE-së, e cila përfundon sot, nuk ka iniciativë të re për heqjen e vetos bullgare për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut. Qeveria në Shkup pretendon se nuk kanë marrë ende një propozim zyrtar për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë dhe fillimin e bisedimeve për anëtarësim, dhe në Sofje, megjithatë, ka pasur heshtje që kur parlamenti javën e kaluar pranoi një "propozim francez" dhe votoi mosbesimin. qeveria.Kiril Petkov.

Sipas korrespondentit të MIA-s nga Brukseli, diplomatët francezë në selinë e BE-së nuk janë në dijeni për një iniciativë të re për zgjidhjen e kontestit ndërmjet Sofjes dhe Shkupit pas vizitës së delegacionit të Maqedonisë në Bullgari.

Procesi është tërësisht në duart e Sofjes dhe Shkupit, dhe pjesërisht në Paris, veçanërisht me presidentin francez Emmanuel Macron, propozimi i të cilit u refuzua javën e kaluar nga Maqedonia e Veriut.

Qeveria maqedonase pretendon se deri më tani nuk ka marrë një dokument zyrtar dhe ka përcaktuar vijat e kuqe: mbrojtje të qartë të gjuhës maqedonase, identitetit maqedonas, Kushtetutës, protokollit, historisë.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski dje në seancën parlamentare për çështje parlamentare përsëriti se jo janë ide të pranueshme OBSH nuk bëjnë mbrojtje të qartë të gjuhës maqedonase, identitetit maqedonas dhe nuk është e pranueshme që çështjet bilaterale të përfshihen në negociatat shumëpalëshe me BE-në.

- Çështjet historike nuk duhet dhe nuk mund të jenë kriter për kornizën negociuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me BE-në, as për ndonjë një organizatë tjetër. Dhe së dyti, negociatat me Bashkimin Evropian duhet të fillojnë me një konferencë ndërqeveritare, para se të nisin ndryshimet kushtetuese për të futur bullgarët, malazezët, kroatët që të bëhen pjesë e Preambulës. Së treti, edhe BE-ja edhe Bullgaria do të japin garanci se nuk do të ketë kushte të mëtejshme për procesin tonë të anëtarësimit në BE, nënvizoi Kovaçevski.

Nëse arrihet mirëkuptimi i këtyre qëndrimeve, Shkupi është i gatshëm të angazhohet në bisedime me partnerët e BE-së.

Mediat raportuan se një delegacion maqedonas vizitoi Sofjen të hënën, por askush nuk njoftoi rezultate konkrete pas takimeve.

Një takim i ambasadorëve të BE-së është mbajtur dje në Bruksel. Nuk ka informacione se Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut ishin në rend dite. Një burim diplomatik nga një vend anëtar i BE-së tha për MIA-n se nuk kanë dëgjuar për propozim të ri francez.

Topi, sipas BE-së, është në duart e Shkupit dhe Sofjes. Nëse të dyja palët arrijnë të pajtohen, BE-ja dhe presidenca franceze do të ishin gati për një përpjekje të re, por shanset duken shumë të vogla duke qenë se nuk ka përparim mes dy palëve dhe nuk ka kohë, sepse nga nesër BE-ja. Presidenca do të merret nga Republika Çeke. Nëse nuk arrihet përparim në minutën e fundit, çështja do të transferohet në presidencën çeke.

Presidenti Stevo Pendarovski dhe kancelari gjerman Olaf Scholz diskutuan dje në Samitin e NATO-s në Madrid për integrimin evropian dhe bllokadën bullgare. Në deklaratën e kabinetit të Pendarovskit thuhet vetëm se ka mbetur një mbështetje e fortë dhe domethënëse nga Gjermania për integrimin tonë evropian dhe hapjen e negociatave për anëtarësim me BE-në. Asgjë nuk përmendet në deklaratë për propozimin francez apo ndonjë zgjidhje tjetër.

Është e pamundur të zgjidhet kontesti me Sofjen deri në fund të presidencës franceze, thotë lideri i opozitës VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski. Sipas tij, kërkesat e Sofjes zyrtare janë tepër maksimaliste dhe ai është i lumtur që Shkupi e refuzoi propozimin francez.

- Nuk ka përparim për arsyen e thjeshtë se kërkesat e Sofjes zyrtare janë aq maksimaliste sa që edhe për ata që janë aty dhe negociojnë në emër të qytetarëve nuk janë të pranueshme. Kërkesat janë aq maksimaliste saqë janë jashtë logjikës së shëndoshë dhe jashtë të gjitha vlerave evropiane, tha Mickoski.

Ai tha se qëndrimi i tyre si parti politike është i saktë, që është se nuk ka negociata gjuhësore dhe asnjë fusnotë nuk është e pranueshme.

Drejtoresha e Institutit për Politika Evropiane - EPI, Simonida Kacarska beson se ndhe e fundit Në ditën e presidencës franceze, është mrekulli të pritet një marrëveshje për dallimet mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë në lidhje me propozimin e Francës për heqjen e vetos dhe zhbllokimin e integrimit evropian të vendit.

- Nuk ka gjasa që brenda një dite të arrijmë të bëjmë një përparim kyç në drejtim të "hekurosjes" së dallimeve për shkak të dokumenteve që u miratuan në Parlamentin bullgar dhe vijave tona të kuqe. Pres që presidenca çeke të marrë përsipër nëse nuk shohim ndonjë mrekulli, por ndoshta me më pak intensitet se sa bëri presidenca franceze. Në Çeki mendoj se fokusi primar është Ukraina, siç e dimë, ndoshta Samiti që është dashur të jetë për Ballkanin Perëndimor nga ato që janë njoftimet e fundit është se do të jetë për Ukrainën, tha Kacarska.

Franca përfundon sot presidencën gjashtëmujore të Këshillit të BE-së. Republika Çeke do të marrë presidencën e BE-së më 1 korrik. Në fillim të këtij muaji, qeveria në Pragë njoftoi prioritetet e presidencës së saj, e cila nuk përshkruan zgjerimin e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor.

Video e ditës