Prodhuesit francezë të pijeve alkoolike në telashe, pihet gjithnjë e më pak konjak!

Foto: Unsplash

Shitjet e pijeve alkoolike franceze ranë gjithashtu në pesë muajt e parë të këtij viti, treguan të dhënat e prodhuesve, duke sinjalizuar një vazhdimësi të një tendence rënëse mes reduktimit të shpenzimeve konsumatore në Francë dhe globalisht.

Vitin e kaluar, vëllimi i eksporteve u ul për 13 për qind, në 406 milionë litra, njoftoi shoqata e prodhuesve francezë të alkoolit, transmeton Poslovni hr. Vlera e eksporteve u ul me 12 për qind, në 4,8 miliardë euro, sipas të dhënave të FFS. Shitjet në SHBA u ulën me 36 për qind, me pothuajse të njëjtën përqindje rënie të të ardhurave.

Dërgesat e konjakut janë ulur me 21 për qind. Konjaku përbën deri në 70 për qind të eksporteve franceze të pijeve alkoolike dhe destinacioni i rreth 19,4 për qind të dërgesave ishte Kina, sipas të dhënave të prodhuesit. Rënie ka edhe shitja e pijeve alkoolike në tregun vendas, për të tretin vit radhazi, thekson shoqata, duke thënë se te kompanitë e mëdha të shitjes me pakicë vitin e kaluar ka rënë me 4,3 për qind, në 251 milionë litra.

Që nga viti 2020, është zhytur me 10 për qind, theksojnë ata. Konsumi i pijeve alkoolike në sektorin e hotelierisë franceze është ulur me dy për qind. Çmimet po rriten, kështu që konsumatorët po kursejnë më shumë, shpjegon FFS.

E vetmja pikë e ndritur është konsumimi i pijeve në modë, si likeri i manaferrës, me ritme rritjeje prej 39 për qind.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës