Parlamenti francez: Ukraina duhet të lejohet të qëllojë objektivat në territorin e Rusisë me armë franceze

Parlamenti francez ka bërë thirrje për heqjen e kufizimeve ndaj sulmeve të Ukrainës në territorin rus me armë të furnizuara nga Franca.

Një thirrje të tillë iu drejtua autoriteteve të vendit, presidenti i Komisionit të Punëve të Jashtme të Asamblesë Kombëtare të Francës, Jean-Louis Bourlange.

Politikani i shkroi një letër udhëheqjes franceze, në të cilën ai bëri thirrje që të braktisin "përmbajtjen dhe të marrin një vendim" sipas shembullit të Britanisë, e cila lejoi trupat ukrainase të sulmojnë me armët e tyre në territorin rus.

“Duket se ka ardhur koha... E drejta e vetëmbrojtjes përjashton të drejtën e paprekshmërisë së territorit të agresorit”, theksoi ai dhe shtoi se ndryshimi i doktrinës do të jetë absolutisht i ligjshëm, pasi do t’i japë fund asimetrisë mes agresorin dhe viktimën.

Në të njëjtën kohë, Bourlange theksoi se as Franca dhe as partnerët e tjerë perëndimorë të Ukrainës nuk janë gati të hyjnë në luftë me Federatën Ruse.

“Prandaj nuk bëhet fjalë për pjesëmarrjen e tyre në teatrin e luftës, por për heqjen e tabusë së pajustifikuar”, shkruan ai në letrën e tij.

Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë, Ukraina ka qenë e kufizuar në përdorimin e armëve të marra nga vendet perëndimore për të goditur territorin rus.

Zakonisht në Perëndim ky kufizim shpjegohej me faktin se ata po i japin armë Ukrainës për t'u mbrojtur nga pushtimi rus, jo për të sulmuar.

Siç u raportua më parë, Pentagoni tha gjithashtu se ata besonin se armët që SHBA i dha Ukrainës si ndihmë ushtarake duhej të ishin përdorur në territorin e Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës