Kryeministri francez Born ofroi një zbutje të reformës së pensioneve

Kryeministrja franceze Elisabeth Borne ofroi sot lehtësimin e reformës së planifikuar të pensioneve dhe lejimin e personave që kanë filluar të punojnë herët të marrin pension të parakohshëm, në mënyrë që të fitojnë mbështetjen e konservatorëve në parlament për zbatimin e saj.

Qeveria e presidentit Emmanuel Macron dëshiron të rrisë moshën e daljes në pension me dy vjet në 64 dhe të zgjasë kohëzgjatjen e kohës që punëtorët duhet të paguajnë në kontributet e pensioneve, si pjesë e një reforme që ajo thotë se është e nevojshme për sistemin në vitet e ardhshme. të jetë në minus.

Meqenëse partia e tij humbi shumicën e saj absolute në parlament në zgjedhjet e vitit të kaluar, qeveria ka nevojë për votat e republikanëve konservatorë për të kaluar reformën jopopullore të pensioneve në parlament.

Ndërsa punëtorët që filluan të punojnë para moshës 20 vjeç do të lejoheshin të largoheshin nga fuqia punëtore herët sipas reformës, Bourne tha se ishte e hapur ndaj propozimeve nga konservatorët që do të përfitonin shumicën e punëtorëve.

- Masën do ta shtrijmë edhe për ata që kanë filluar punën në moshën 20 dhe 21 vjeç. Ata do të mund të dalin në pension në moshën 63-vjeçare, tha Bourne në një intervistë me gazetën javore Le Journal du Dimanche.

Zëdhënësi republikan i Dhomës së Ulët, Pierre-Henri Dimon tha për radio Francinfo se koncesioni nuk shkoi aq larg sa të fitonte mbështetjen e anëtarëve të partisë së tij.

Born tha se masa do të prekte rreth 30.000 njerëz dhe do të kushtonte deri në një miliard euro në vit, që do të thotë se do të duhej të gjendej një burim shtesë financimi.

Dumont tha se amendamenti alternativ i propozuar nga partia e tij do të përfitonte "qindra mijëra" njerëz në vit.

Pas prezantimit të reformës më 10 janar, qeveria e kryeministrit Bourne u përball me një grevë kombëtare dy-ditore, me sindikatat që planifikonin një tjetër të martën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës